Wzorcowa inwestycja

Promenada połączy Uznam
Wzorcowa inwestycja
ŚWINOUJŚCIE. Władze polskiej i niemieckiej strony już wkrótce wkopią kamień węgielny na obszarze dawnego pasa granicznego, który przez wiele lat dzielił wyspę Uznam. W ramach inwestycji powstaje ciąg pieszy na wydmach, ścieżka rowerowa, punkt widokowy, zejścia na plażę oraz toaleta. Wartość tej inwestycji to ponad 3,1 milionów euro.
Na wkopanie kamienia węgielnego przyjadą władze samorządowe i państwowe z Polski i Niemiec.
- Zaproszenia zostały wysłane do najwyższych władz w Niemczech nawet. Inwestycja jest wzorcowym przykładem współpracy strony polskiej z niemiecką - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia.
Po polskiej stronie prace już ruszyły. Powstaje ciąg pieszy na wydmie między ulicami Prusa i Nowowiejskiego wraz z dwoma zejściami na plażę oraz toaletą przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Powstanie też ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Żeromskiego do dawnej granicy. Całość będzie się łączyć z ciągiem dla pieszych i rowerzystów w gminie Heringsdorf. Niemcy wybudują także platformę z punktem widokowym. Na platformie przewidziane jest stanowisko symbolizujące integrację regionu przygranicznego. Wszystko będzie ładnie oświetlone.
- To kolejna fajna inwestycja w naszym mieście. Dobrze, że miasto tak udanie współpracuje ze stroną niemiecką - mówi pan Zbigniew Marciniak, mieszkaniec Świnoujścia.
BaT

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 11.10.2010