Śpiewanie z sąsiadami

VII Przegląd Piosenki Niemieckiej
Śpiewanie z sąsiadami
POPRZEZ piosenkę chcą zmotywować młodych ludzi do nauki języka niemieckiego. - Język niemiecki wypierany jest przez język angielski. Tymczasem region, w którym mieszkamy, potrzebuje właśnie tego języka - mówią organizatorki VII Przeglądu Piosenki Niemieckiej w Szczecinie. - Niemcy to nasi sąsiedzi i niezależnie od tego, czy niemiecki lubimy, czy nie, to właśnie ten język jest tu przydatny. Dla mnie to ogromna radość, że młodzież chce brać udział w takim konkursie. Tym bardziej że niechętnie śpiewa przed publicznością – podkreśla Iwona Kacprzyk-Mac, która wraz z Katarzyną Wojdyłą zorganizowała przegląd w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie. Szkoła od lat współpracuje z niemieckimi placówkami. Uczniowie odwiedzają swych kolegów za Odrą, a niemiecka młodzież, w ramach wymiany, przyjeżdża do Szczecina. Tradycją ZS nr 8 jest organizowany od siedmiu lat Przegląd Piosenki Niemieckiej. We wtorek w siódmej jego edycji oprócz uczniów ZS nr 8 uczestniczyła także młodzież ze szkoły w Eggesin, z którą szczeciński zespół współpracuje. - Piosenka niemiecka to nie tylko Rammstein i Die Toten Hosen. Jest wielu wykonawców niemieckich, którzy śpiewają po europejsku, jak Yvonne Catterfeld - podkreśla Iwona Kacprzyk-Mac. Impreza pokazała, że język naszych sąsiadów może brzmieć ładnie, a jurorzy podkreślali świetne przygotowanie wokalistów. - Poziom przygotowania wokalnego, językowego i artystycznego uczestników nie zawiódł oczekiwań. Przegląd piosenki niemieckiej pokazał - jak co roku - że jest okazją do odkrywania talentów naszej młodzieży – powiedziała Ewa Kupidłowska, wicedyrektor ZS nr 8 i przewodnicząca jury. Ze względu na wysoki poziom konkursu jurorzy przyznali aż dwa pierwsze miejsca, zdobyły je: Małgorzata Nowak i Karolina Bartecka. Drugie miejsce zajęła Alicja Palejko, zaś trzecie - Jenny Wunderlich z Eggesin. Nagrodę germanistek odebrał Sławomir Fijek, a publiczności - duet Krzysztof Mędrek i Mateusz Zieliński. Małgorzata Nowak pierwsze miejsce zdobyła już po raz drugi, tym razem piosenką Yvonne Catterfeld „Gloub an mich”. Dwukrotna laureatka i tegoroczna maturzystka ma receptę na sukces. - Trzeba dobrze nauczyć się tekstu i starać się poprawnie go zaśpiewać. Ja najbardziej lubię ballady, bo mam dość wysoki głos - powiedziała po odebraniu nagrody.
Karolina Bartecka pierwsze miejsce wyśpiewała piosenką „Du rettest die welt fur mich” z musicalu „Elizabeth". Jest uczennicą pierwszej klasy technikum ZS nr 8. Uczyła się śpiewu w Pałacu Młodzieży, ale przerwała, żeby mieć więcej czasu na naukę. - Niewiele rozumiem z tego co śpiewałam, bo mój niemiecki jest jeszcze dość słaby - przyznała Karolina. - To była pierwsza piosenka, którą zaśpiewałam po niemiecku, ale myślę, że nie ostatnia. Przygotowania imprezy stały się pretekstem do odkrycia wielu talentów artystycznych. - W przygotowaniach przeglądu uczestniczyło około 50 osób. W trakcie przygotowań okazało się, że uczniowie mają wile bardzo różnych umiejętności. Jeden żongluje, inny tańczy, ktoś ma pomysł na inscenizację. Stwierdziliśmy, że mając taką młodzież, moglibyśmy zrobić szkolną edycję „Mam talent" – podkreśla germanistka Iwona Kacprzyk-Mac.
Z każdym rokiem przegląd staje się bardziej profesjonalny. Jednej z piosenek towarzyszyła inscenizacja, do części utworów muzyka była grana na żywo przez zespół Walkiria. Poza konkursem wystąpił szczeciński zwycięzca "Szansy na sukces" i "Mam talent" Michał Grobelny z zespołem Walkiria. - Przegląd jest też okazją do integrowania się uczniów – dodaje organizatorka. - Chcemy, by szkoła nie kojarzyła im się tylko z nauką.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 10.03.2011