Praktyki i sukcesy uczniów IX LO - Lepiej w Niemczech

Szóstka uczniów IX LO w Szczecinie w czasie wakacji uczestniczyła w trzytygodniowych praktykach w Niemczech. Teraz dla tych młodych ludzi niemieckie uczelnie stoją otworem.
W projekcie MINT Campus of Excellence obecni trzecioklasiści z "dziewiątki" biorą udział od czerwca 2010 r. - Wakacyjne praktyki w niemieckich instytucjach miały im uświadomić, że język niemiecki nie narzędziem, które mogą wykorzystać w swej przyszłej pracy - mówi opiekun projektu, germanistka IX LO Krystyna Stępień.
W projekcie wzięło udział ponad stu uczniów i studentów z Polski, Niemiec i Węgier. Uczniowie z "dziewiątki" uczą się w klasie z wykładowym językiem niemieckim. Projekt zaś obejmował nauki ścisłe, lecz porozumiewano się tylko w języku niemieckim. Każdy z uczestników musiał przygotować prezentację praktyki wakacyjnej w projekcie MINT Campus of Excellence. Oceniało je jury, składające się z pracowników naukowych uniwersytetów w Niemczech. Pierwsze miejsce zdobyła Marta Szmigiel z IX LO wraz z kolegą z Niemiec Lukasem Burianem. Praktyki odbyli w firmie ml&s w Greifswaldzie. Nagrodę dostali za opracowanie zeszytów ćwiczeń dla uczniów zawodu w tym przedsiębiorstwie w języku niemieckim.
- To dla mnie duże wyróżnienie. Zupełnie nie spodziewałam się zwycięstwa, ponieważ Niemcy są bardzo wymagający - powiedziała Marta Szmigiel z IX LO.
Oprócz niej w projekcie uczestniczyło jeszcze pięć osób z jej klasy. Emilia Kosińska w Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem zajmowała się bankowością aplikacyjną. Gabriela Król, która odbyła praktyki w prokuraturze w Naumburgu kształciła się w zakresie technik rozpoznawania głosu. Kacper Serafin i Aleksandra Tymejczyk w firmie Mauricom w Rostocku szkolili się w zakresie eksperymentów w kanale aerodynamicznym. Agnieszka Szałek w firmie AIDA Cruisers prowadzącym duże statki, tzw. pływające hotele, opracowywała formy opieki nad dziećmi.
Uczniowie przyznają, że trochę żal było im wakacji, ale teraz widzą, że warto było odbyć te praktyki .
- Wiele się nauczyliśmy, ale dały nam one dużo na przyszłość, tym bardziej, że wszyscy wybieramy się na studia do Niemiec - podkreśla Emilia Kosińska
Kacper chce studiować w Dortmundzie, Marta i Emilia w Berlinie, Agnieszka we Frankfurcie nad Odrą.
W projekcie MINT Campus of Excellence wzięli udział uczniowie i studenci z Niemiec, Węgier i trzech szkół z Polski, w tym dwóch ze Szczecina. Oprócz IX LO uczestniczyli w nim także uczniowie LO L. Piwoni.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 26.10.2011