Do Polski po błogosławieństwo - Złote gody pastora

Wyjątkowa uroczystość odbyła się w lubińskim kościele. Złoty jubileusz małżeństwa obchodzili tutaj pastor z Greifswaldu Friedrich Bartels i jego małżonka Sabine. Na uroczystość zjechała najbliższa rodzina. Mszę św. w intencji jubilatów odprawiła... synowa dostojnych jubilatów, która tak jak teść jest pastorem.
Wśród zaproszonych gości był proboszcz parafii w Lubinie, ksiądz kanonik Waldemar Michałowski.
– Gratuluję Wam tej miłości, która wytrwała do dzisiejszego dnia. Współczesny świat potrzebuje wzorców, a więc życzę byście byli takim wzorcem dla przyszłych pokoleń. Niech towarzyszy Wam Boże błogosławieństwo. Radujcie się nim tutaj na Wolinie i tam, na Uznamie – mówił do jubilatów.
Odprawiana msza św. oparta była na Psalmie 37, który mówi o pełnym zaufaniu w małżeństwie, o miłości i wierze w Boga. Państwo Bartels poznali się jeszcze w gimnazjum, mają dwóch synów, którzy wraz z żonami są pastorami. Doczekali się również wnuków (studiują na kierunku technicznym). Feliks studiujący w Dreźnie dodatkowo uczy się języka polskiego. Można powiedzieć, że rodzina Bartelsów związana jest od pokoleń z kościołem. Po mszy św. cała rodzina udała się na lubińskie grodzisko, gdzie odkryto relikty kościoła założonego w roku 1124 przez biskupa Ottona z Bambergu. Uczestnicy uroczystości zwiedzili też ruiny cementowni z roku 1855, której właścicielem był szczeciński przemysłowiec Johannes Quistorp. Uroczystość zakończyła się obiadem w Przytorze.
Wyboru lubińskiego kościoła na tę wyjątkową uroczystość pastor Friedrich Bartels dokonał nieprzypadkowo. Będąc na zasłużonej emeryturze, zajął się opracowaniem historii kościoła ewangelickiego na Pomorzu. Kiedy dowiedział się o grodzisku i o tym, że kościół w Lubinie w tym roku świętować będzie swe 150-lecie, postanowił z żoną odnowić przysięgę małżeńską w tym historycznym miejscu, gdzie przybył w roku 1124 św. Otton z Bambergu z misją chrystianizacyjną. O Lubinie i okolicach dowiedział się więcej z książki „Besonnte Vergangenhait” Carla Ludwiga Schleicha. Z dumą więc zaprosił swe dzieci, wnuki i najbliższą rodzinę na wyspę Wolin, by z nimi świętowali złote gody. Upamiętnieniem tego dnia jest również wydana skromna publikacja autorstwa Friedricha Bartelsa poświęcona historii kościoła i Lubina.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 08.11.2011