Antyrasistowski Program Edukacyjny na 2012

Celem programu jest pogłębienie wiedzy nauczycieli - w ramach podnoszenia kwalifikacji - w dziedzinie przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji, ze szczególnym uwzględnieniem problemu rasizmu w sporcie. Propozycja Stowarzyszenia skierowana jest do nauczycieli, pedagogów i wychowawców wszystkich szkół i innych placówek edukacyjnych oraz wychowawczych.

- 'Rasizm i ksenofobia to poważne problemy na stadionach i w naszym codziennym życiu, wymagające uwagi szczególnie przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy. Problemom tym musi stawić czoła także współczesna polska szkoła' – mówi Jacek Purski, współtwórca programu. - 'Wiedza zdobyta podczas prowadzonych przez nas szkoleń pozwala nauczycielom rozpoznawać zagrożenia związane ze zjawiskiem dyskryminacji.'

Realizowane przez Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' szkolenia miały miejsce w ramach cyklu 'Euro 2012 = Równość + Tolerancja' prowadzonego przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (także z udziałem nauczycieli z Ukrainy) oraz w ramach wielu innych projektów edukacyjnych, m.in. 'Jestem Fair' Urzędu Miasta Łodzi i Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego oraz 'Bezpieczne Areny 2012' Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie. Stowarzyszenie współpracuje też z Pracownią Międzykulturową Pałacu Młodzieży im J. Tuwima w Łodzi. Prowadzi także szkolenia dla stadionowych służb informacyjnych tzw. Stewardów, w ramach współpracy z UEFA EURO 2012 i Narodowym Centrum Sportu.

Szkolenia prowadzone są we współpracy z pracownikami Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego przez specjalnie wyszkolonych przedstawicieli Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ'. Istnieje także możliwość wypożyczania przez szkoły wystawy na temat wielokulturowych aspektów polskiej piłki nożnej, która została specjalnie przygotowana w celu promocji tolerancji przed EURO 2012.

Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' jest apolityczną organizacją, która prowadzi m.in. kampanię 'Wykopmy Rasizm ze Stadionów'. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Od 2009 roku przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' koordynuje antyrasistowskie działania związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: 'RESPECT Diversity'. Koordynatorem projektu jest dr hab. Rafał Pankowski.

Wszystkie instytucje zainteresowane udziałem w Programie Edukacyjnym EURO 2012 proszone są o kontakt mailowy: programedukacyjny2012@nigdywiecej.org.

Dodatkowe informacje:
tel. 507166196
www.nigdywiecej.org
www.farenet.org

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 05.02.2012