Historycy z całej Europy posłuchają historii Słubic po angielsku!

11 lutego b.r. młodzi historycy z całej Europy wezmą udział w anglojęzycznej wycieczce po historycznych miejscach Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Wycieczkę, zaplanowaną w przerwie pomiędzy poszczególnymi prelekcjami naukowego seminarium, poprowadzi Roland Semik.

Nad Odrę przybędą młodzi historycy - studenci ostatnich lat, absolwenci oraz doktoranci nauk historycznych z całej Europy: z Polski, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Rumunii, Izraela, Mołdawii, Chorwacji, Słowacji, Węgier, Estonii, Łotwy, Serbii, Włoch, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Czech, a także z Kazachstanu, Słowenii i Szwecji. W sumie około 100 osób.

W dniach 10-12 lutego 2012 r. wezwą oni udział w seminarium naukowym „Wojna, okres powojenny, zimna wojna” zorganizowanym w Collegium Polonicum w Słubicach oraz na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w ramach projektu Geschichtswerkstatt Europa.

W sobotnie popołudnie 11 lutego 2012 r., w przerwie pomiędzy poszczególnymi prelekcjami, odbędzie się oprowadzanie gości po historycznych miejscach obu miast. Tytuł wycieczki brzmi: „Frankfurt on the Oder and Dammvorstadt/ Slubice of the imperial period to the present time”, czyli Frankfurt nad Odrą i Dammvorstadt/ Słubice od czasów cesarskich do współczesności.

Tym samym nadarzy się kolejna okazja do promocji turystycznego potencjału obu miast...

Geschichtswerkstatt Europa to w wolnym tłumaczeniu Europejskie Warsztaty Historyczne, czyli projekt Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” w Berlinie realizowany od 2005 r. przy współpracy z Instytutem Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą, Uniwersytetem Viadrina oraz z drugą najstarszą uczelnią Niemiec, tj. Uniwersytetem w Lipsku.

Więcej o fundacji i samym projekcie na stronach:
* http://www.memoria.org.pl/pl/content/29/24
* http://www.geschichtswerkstatt-europa.org/

Vollständiger Text/ cały tekst: http://slubice.naszemiasto.pl/artykul/1271561,historycy-z-ca...
Veröffentlichung/ data publikacji: 08.02.2012