Spacer pojednania i wzajemnego szacunku. Propozycja na Dzień Wszystkich Świętych

Przywracanie przedwojennych nagrobków w Słubicach (fot. Roland Semik)

Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji na przemijaniem. 1 listopada na mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą czeka nietypowe wydarzenie – Spacer pojednania i wzajemnego szacunku.

Dzięki zapałowi i finansowemu wsparciu kilku społeczników na cmentarzu komunalnym w Słubicach powstaje właśnie przedwojenne lapidarium... W okolicach dwujęzycznej tablicy pamiątkowej, odsłoniętej na cmentarzu w ubiegłym roku, sukcesywnie pojawiają się kolejne tablice nagrobne, które wznosiły się w tym miejscu jeszcze kilkadziesiąt lat temu...
Wśród nich jest m.in. blisko stuletnia, kamienna płyta z inskrypcją „Fräulein Helene Czymnick, † 3. Mai 1918”. Pod tablicą pojawiają się znicze, świeże kwiaty i kartki z nazwiskami pochowanych tu przed 1945 r.

Przy uprzejmości komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach Jacka Konsewicza wsparcia dla całego przedsięwzięcia udzielili też słubiccy strażacy.
Na przywrócenie z lasku koło strefy ekonomicznej czekają wywiezione tu w latach 80-tych tablice mieszkającego przy ul. Jedności Robotniczej wicedyrektora warsztatów szkolnych Wilhelma Böhmego (1880-1940), dyrektora ubezpieczalni z dzisiejszej siedziby SMOK-a Paula Büschela (1874-1937), czy nauczyciela Arthura Kocha (1888-1914).

Z tej okazji kulturę polskiego Dnia Wszystkich Świętych przyjdą poznawać goście z Frankfurtu i okolic, a krótki wykład o historii nekropolii w latach 1814-2012 przygotuje historyk Eckard Reiß - członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą i autor dwujęzycznej monografii „Makom tow” o historii cmentarza żydowskiego w Słubicach.

Spacer na teren cmentarza komunalnego w Słubicach rusza punktualnie o godz. 16 ze Slubicer Strasse we Frankfurcie nad Odrą (postój taxi nieopodal restauracji McDonald's). Wśród punktów programu jest m.in. zapalenie symbolicznych zniczy pod dwujęzyczną tablicą pamiątkową oraz przy grobie 7 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1945 r. na ziemi słubickiej.

Wszyscy słubiczanie, chcący oddać cześć pochowanym na cmentarzu komunalnym w latach 1814-2012, mogą dołączyć do grupy w okolicach Collegium Polonicum (postój taxi przy ul. 1 Maja, niedaleko mostu). Gwarantujemy tłumaczenie na język polski.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://lubuskie.ngo.pl/wiadomosc/816211.html
Veröffentlichung/ data publikacji: 29.10.2012