Czekają na inwestorów

Równo rok temu koło Gardna w obecności ówczesnego wicepremiera Waldemara Pawlaka uroczyście otwarto gryfiński Park Regionalny, mający przyciągać inwestorów. Wyznaczono tu aż przeszło 330 ha terenów przemysłowych, z czego 55 ha to podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uzbrojenie parku kosztowało ponad 35 mln zł, z czego 16 mln pochodzi z funduszy unijnych. Magnesem jest to, że w strefie obowiązują znaczne ulgi podatkowe.

Głównym atutem Parku Regionalnego jest lokalizacja: tuż przy wjeździe na ekspresową drogę S3, blisko autostrady A6, linii kolejowej, Szczecina, portów, Niemiec i Skandynawii. Teren jest w pełni uzbrojony (prąd, woda, kanalizacja, drogi), ale jak dotąd po przetykanym skrzynkami elektrycznymi polu hula wiatr, gdyż żaden inwestor nie rozpoczął tu budowy, a tym bardziej produkcji. Zapewne wpływ na to ma trwający jeszcze światowy kryzys gospodarczy, a także to, iż dopiero w lipcu wicepremier Rostowski zgodził się, by specjalne strefy funkcjonowały w Polsce nie do 2020 roku (jak kiedyś pierwotnie ustalono), ale do końca 2026.

Władze Gryfina są bardzo zaangażowane w promocję parku. Jednym z przejawów tego była zorganizowana 12 września na pobliskim polu golfowym w Binowie konferencja Greenfield Open o inwestycyjnym potencjale Pomorza Zachodniego. Oprócz gminy organizatorem był marszałek województwa Olgierd Geblewicz, który przyjechał na to wydarzenie. Byli też m.in.: senator Sławomir Preiss, prezydent Szczecina - Piotr Krzystek i Świnoujścia - Janusz Żmurkiewicz, przedstawiciele władz Goleniowa, samorządowcy z powiatu gryfińskiego, w tym starosta Wojciech Konarski, władze niemieckiego partnera Gryfina - miasta Bersenbrück, przedsiębiorcy, księża. Gości witali: burmistrz Henryk Piłat i jego zastępca Maciej Szabałkin. Podkreślano, że walory lokalizacyjne strefy w przyszłym roku będą jeszcze lepsze, bo droga S3 dotrze bezpośrednio do autostrady A2, przyspieszając połączenie z Poznaniem i Warszawą.

Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (pomagającej inwestorom wejść na polski rynek) Anna Polak-Kocińska wyraziła duże uznanie władzom Gryfina za przygotowanie tych terenów dla inwestorów. Powiedziała, że bardzo zainteresowane prowadzeniem tu działalności są obecnie dwie firmy z branż: logistycznej i odnawialnych źródeł energii. Dyrektor ds. marketingu Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Andrzej Kail podkreślił, że Gryfino robi bardzo dużo dla promocji tego terenu. - Zakopano w ziemi wiele milionów, by je później z naddatkiem odzyskać. To mało popularne wśród samorządowców - stwierdził, ale dodał też, że zagospodarowanie tej podstrefy będzie bardzo trudne.

Konferencję zakończył krótki kurs golfa i turniej. Marszałek Geblewicz przy okazji przytoczył powiedzenie, że golf i biznes mają się ku sobie.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=13-38&temat=2
Veröffentlichung/ data publikacji: 23.09.2013