Polscy śpiewacy w światowej czołówce na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

Aleksandra Szmyd, sopran, III miejsce w grupie A III, fot. dr. Frank Bieber
Hubert Zapiór, baryton, II miejsce w grupie B I, fot. dr Frank Bieber
Michal Dembinski, bas, I miejsce w grupie B I, fot. dr Frank Bieber
Michal Rudzinski, bas, I miejsce w grupie A II, fot. dr Frank Bieber
Radoslaw Góra, baryton, II miejsce w grupie A III, fot. dr Frank Bieber

Polscy śpiewacy w światowej czołówce na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

W czwartek, 17 października, zakończył się w niemieckim Ueckermünde III Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego. Konkursowi towarzyszyła dodatkowa atrakcja - wystawa dotycząca patrona, urodzonego w Ueckermünde w 1841 r. tenora światowej sławy Giulio Perottiego (zm. 1901 w Mediolanie). Materiały o zapomnianym artyście zgromadziło z oper, bibliotek i archiwów we Wrocławiu (gdzie Perotti debiutował w 1863 r.), Budapeszcie, Bolonii, Pradze, Wiedniu, Trieście i Mediolanie, Miasto Ueckermünde, wystawiając zdjęcia śpiewaka (prywatne i sceniczne) oraz plakaty z jego niezliczonych występów na całym świecie w Haff-Museum w Ueckermünde. Wystawę można podziwiać jeszcze do 2 listopada.
Do trzeciej edycji Konkursu Perottiego zakwalifikowało się 93 uczestników z 18 krajów świata: Austrii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Egiptu, Francji, Holandii, Islandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rosji i Szwajcarii.
Jak i w ubiegłych latach, poziom konkursu był bardzo wysoki. Znakomicie zaprezentowali się polscy uczestnicy, uczniowie szkół muzycznych i studenci śpiewu solowego akademii muzycznych.
Dzięki podziałowi na grupy (3 dla uczniów średnich szkół muzycznych, odpowiednio do wieku i 2 dla studentów licencjatu i magisterium), konkurs umożliwia uzyskanie potwierdzenia wysokiego poziomu na każdym etapie kształcenia wokalnego. Wśród uczniów szkół muzycznych w wieku od 18 do 20 lat (A II) zwyciężył Michał Rudziński, 19-letni bas, w chwili zgłoszenia na konkurs uczeń PSM II st. w Mławie, obecnie student I roku Akademii Muzycznej w Łodzi. Godna podziwu jest umiejętność Michała wydobycia tak pięknego basowego brzmienia w tak młodym wieku. W grupie A III Radosław Góra wyśpiewał sobie miejsce II, a Aleksandra Szmyd miejsce III (uczniowie w wieku 21 - 25 lat). Radosław przygotowuje się do egzaminów wstępnych na wydział wokalny, a Aleksandra jest już studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem, uczestnicy są kwalifikowani do odpowiednich grup zgodnie ze statusem kształcenia wokalnego w momencie wysłania zgłoszenia. Oznacza to, że nawet jeżeli uczeń po lub przed przesłaniem zgłoszenia na konkurs zdał egzaminy wstępne do akademii muzycznej, to i tak występuje w konkursie w grupie uczniów szkół muzycznych.
Pośród studentów licencjatu (grupa B I) brylował Michał Dembiński (na zdjęciu), bezkonkurencyjnie zdobywając I miejsce. Michał zachwycił swoim miękkim basem we wszystkich etapach konkursu i otrzymał Nagrodę Specjalną dla Najpiękniejszego Głosu Basowego. Przepięknie zabrzmiała w jego wykonaniu w finale aria Sarastra "In diesen heiligen Hallen" z "Czarodziejskiego fletu" W. A. Mozarta. Hubert Zapiór, któremu przyznano miejsce II (ex-aequo z Johanną Knauth z Akademii Sztuki w Berlinie - uznaną za najpiękniejszy sopran - nagroda specjalna) w grupie B I, otrzymał także Nagrodę Specjalną dla Najlepiej Zapowiadającego się Talentu Wokalnego. W finale świetnie zaśpiewał arie Hrabiego "Hai gia vinta la causa" z "Wesela Figara" W. A. Mozarta. Michał Dembiński i Hubert Zapiór są studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W tej samej uczelni studiuje najpiekniejszy mezzosopran Konkursu Perottiego 2013 (nagroda specjalna) Elwira Janasik. Studentka AM w Łodzi, Natalia Piechowiak wywarła mocne wrażenie interpretacją pieśni Władysława Żeleńskiego "Brzozy", za którą wyróżniono ją Nagrodą Specjalną Wydawnictwa PWM (zestawem wydań nutowych pieśni kompozytorów polskich oraz książką o Ewie Podleś) za Najlepsze Wykonanie Polskiej Pieśni. Nagrodą Specjalną za Najlepszą Interpretację Arii Klasycznej uhonorowano Sonię Warzyńską, studentkę Krakowskiej AM za arię Zuzanny "Giunse alfin il momento... Deh vieni non tardar" z "Wesela Figara" W. A. Mozarta. W finale i koncercie laureatów młodym artystom śpiewakom towarzyszyła Orkiestra Akademii Sztuki w Szczecinie pod batutą dra Jacka Kraszewskiego. Międzynarodowe jury w składzie: prof. Bożena Betley (UMFC w Warszawie, PSM II st. w Warszawie), dr Sylwia Burnicka - Kalischewska (PSM w Ueckermünde, Akademia Sztuki w Szczecinie), dr Ewa Filipowicz - Kosińska (PSM II st. w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie), Friederike Meinel (Ogólnoniemiecka Fundacja Dzieci Doświadczonych Przemocą w Berlinie, Akademia Muzyczna w Kassel), prof. Marilyn Rees (Akademia Muzyczna Guildhall w Londynie, Akademia Muzyczno-Teatralna w Cardiff), prof. Janet Williams (Akdemia Muzyczna w Berlinie), maestro Diego Crovetti (Akademia Donizettiego w Masate / Mediolan), prof. Włodzimierz Zalewski (UMFC w Warszawie, Akademia Muzyczna w Łodzi) przyznało Nagrodę za Najlepszy Akompaniament zasłużonej polskiej pianistce Małgorzacie Kluźniak-Celińskiej (UMFC w Warszawie).
Pozostali laureaci, to m.in. Koreańczyk (Korea Pd.) Suk-Young Lee, student magisterium z AM w Norymberdze, zdobywca GRAND PRIX III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde, Nagrody Specjalnej za Najpiękniejszy Głos Barytonowy oraz za Najlepszą Interpretację Pieśni z Kraju Ojczystego.
W grupę najmłodszych uczestników (A I - 16-17 lat) zwyciężył Ondrej Potucek, baryton z Czech. III nagrodę wśród studentów licencjatu (B I), po Michale Dembińskim i Hubercie Zapiórze otrzymała Egipcjanka, mezzosopran Farrah El Dibany.
Robert Elibay-Hartog, baryton z Berlińskiej AM okazał się bezwzględnie najlepszy w grupie studentów magisterium i otrzymał I miejsce w grupie B II. Dodatkowo zachwycił wykonaniem niemieckiej pieśni R. Schumanna "Schöne Wiege meiner Leiden", za którą przyznano mu nagrodę specjalną. II nagroda trafiła do niemieckiej studentki polskiego pochodzenia z AM w Hanowerze Yvonne Prentki. Sopranistka wyśpiewała sobie jeszcze Nagrodę Specjalną za Najlepszą Interpretację Arii Barokowej za fantastyczne wykonanie arii "Jauchzet Gott in allen Landen" J. S. Bacha oraz Nagrodę Specjalną Wydawnictwa PWM (zestaw wydań nutowych pieśni kompozytorów polskich oraz książkę o Ewie Podleś) za Najlepsze Wykonanie Polskiej Pieśni z XX lub XXI wieku za pieśń Karola Szymanowskiego "Samotny księżyc". Trzecią nagrodę w grupie B II zdobyła Cypryjka Elena Patsalidou, studentka AM w Dreźnie.
Jury przyznało także Rosjance, Marii Ponomarevej (sopran) Nagrodę Specjalną za Najlepszą Interpretację Arii z Mszy, Kantaty lub Oratorium za arię "Aus Liebe will mein Heiland sterben" z "Pasji wg św. Mateusza" J. S. Bacha.
Także publiczność wybrała swoją ulubienicę, sopranistkę Yiqing Qin, uczennicę grupy A III z Chin, natomiast za Najpiękniejszy Głos Tenorowy (Nagroda Miasta Ueckermünde im. Giulio Perottiego) uznano głos Koreańczyka Byunga Sun Kanga, studenta licencjatu AM w Monachium.
III Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Giulio Perottiego otrzymał dofinansowanie ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie oraz wsparcie wielu sponsorów z regionu Uecker-Randow i nie tylko. Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu trzeciej edycji konkursu, organizatorzy składają najserdeczniejsze podziękowania.
Więcej o konkursie i jego laureatach na www.internationaler-perotti-gesangswettbewerb.de
Kolejna, czwarta edycja Konkursu Perottiego odbędzie się jesienią 2015 roku.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.internationaler-perotti-gesangswettbewerb.de
Veröffentlichung/ data publikacji: 27.10.2013