II spacer pojednania i wzajemnego szacunku w Słubicach. Propozycja na Dzień Wszystkich Świętych

Przedwojenne lapidarium na cmentarzu komunalnym w Słubicach (fot. Roland Semik)

Dzień Wszystkich Świętych to jak zwykle czas zadumy i refleksji na przemijaniem. Dnia 1 listopada na mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą czeka II odsłona nietypowego wydarzenia o nazwie: Spacer pojednania i wzajemnego szacunku.

Dzięki zapałowi i finansowemu wsparciu kilku społeczników na cmentarzu komunalnym w Słubicach powstało przedwojenne lapidarium. W okolicach dwujęzycznej tablicy pamiątkowej, odsłoniętej na cmentarzu w 2011 r., sukcesywnie pojawiają się kolejne tablice nagrobne, które wznosiły się w tym miejscu jeszcze kilkadziesiąt lat temu...

Wśród nich jest m.in. blisko stuletnia, kamienna płyta z inskrypcją „Fräulein Helene Czymnick, † 3. Mai 1918”. Pod tablicą pojawiają się znicze, świeże kwiaty i kartki z nazwiskami pochowanych tu przed 1945 r.

W 2012 r. wsparcia dla całego przedsięwzięcia udzielili też słubiccy strażacy. Przywrócenie z lasku koło strefy ekonomicznej doczekały się wywiezione tu w latach 80-tych tablice mieszkającego przy ul. Jedności Robotniczej wicedyrektora warsztatów szkolnych Wilhelma Böhmego (1880-1940), dyrektora ubezpieczalni z dzisiejszej siedziby SMOK-a Paula Büschela (1874-1937), czy nauczyciela Arthura Kocha (1888-1914).

Najnowsze nabytki lapidarium z 2013 r. to nagrobki Franza Collatha (1876-1942), czyli właściciela fabryki broni myśliwskiej w okolicach dzisiejszego sklepu „Biedronka” przy ul. Kościuszki oraz Eliese Kretschmer (1862-1943).

Z tej okazji kulturę polskiego Dnia Wszystkich Świętych przyjdą poznawać goście z Frankfurtu i okolic, a krótkie wykłady o historii nekropolii w latach 1814-2012 przygotują historycy Eckard Reiß (członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą i autor dwujęzycznego monografii „Makom tow” o historii cmentarza żydowskiego w Słubicach) oraz społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego Roland Semik.

Spacer na teren cmentarza komunalnego w Słubicach rusza punktualnie 1 listopada o godz. 16 z okolic mostu na Odrze po polskiej stronie, tj. z przystanku „Collegium Polonicum” transgranicznej linii autobusowej nr 983. Wśród punktów programu jest m.in. zapalenie symbolicznych zniczy pod dwujęzyczną tablicą pamiątkową oraz przy grobie 7 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1945 r. na ziemi słubickiej. Swoją obecność zapowiedzieli dziennikarze „Märkische Oderzeitung” oraz Deutsche Presseagentur.

Wszyscy słubiczanie, chcący oddać cześć pochowanym na cmentarzu komunalnym w latach 1814-2013, mogą dołączyć do grupy. Gwarantujemy tłumaczenie na język polski.

To będzie już ostatnia taka okazja przed przyszłorocznym jubileuszem 200-lecia cmentarza komunalnego, przypadającego na 22 maja 2014 r.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 27.10.2013