Dzień Architektury 2015 we Frankfurcie nad Odrą

Dzień Architektury 2015 we Frankfurcie nad Odrą (fot. Roland Semik)

W niedzielę 28 czerwca we Frankfurcie nad Odrą odbyła się kolejna edycja Dnia Architektury (Tag der Architektur), podczas którego około 200 osób, głównie mieszkańców Frankfurtu i Słubic, miało okazję poznać historię zabytkowego i odremontowanego właśnie budynku po dawnym Szpitalu Świętego Jerzego (Georgenhospital).

Rokrocznie w ostatni weekend czerwca tematem przewodnim obchodzonego w całych Niemczech Dnia Architektury jest inny zabytek lub inna „perełka” architektury. We Frankfurcie nad Odrą były to dotąd m.in. Plac Uniwersytecki (2011), Czerwone Koszary (2013), czy nowe Muzeum Kleista (2014), a z każdym rokiem przybywa gości z polskiej strony pogranicza.

Szczegółowe plany zagospodarowania zrujnowanego pustostanu po Szpitalu Świętego Jerzego z 1794 r. (naprzeciwko sklepu „ALDI” przy Berliner Straße) pojawiły się dokładnie 6 lat temu, a realizacji doczekały się głównie dzięki wsparciu funduszy unijnych, dotacji kraju związkowego Brandenburgia oraz darowiznie 500 tys. dolarów od Fundacji im. Maxa Kade z siedzibą w Nowym Jorku. Wiele zabytkowej materii udało się zachować do dzisiaj, zaś właścicielem obiektu pozostaje miasto.

Obecnie budynek, nazywany alternatywnie Domem Spotkań lub Domem im. Maxa Kade, służy Europejskiemu Uniwersytetowi Viadrina jako dom dla studentów gościnnych i młodych naukowców. W sumie chodzi o 25 pokoi 1-osobowych oraz 1 pokój 2-osobowy z własnymi aneksami kuchennymi i czynszem od 205 do 392 euro miesięcznie. Na ostateczne zagospodarowanie czeka już wyłącznie poddasze.

Ze względu na spore zainteresowanie w ciągu dnia odbyły się aż trzy spotkania z mieszkańcami obu miast a poprowadził je architekt Michael Albrecht. Kolejna edycja Dnia Architektury już za rok...

Roland Semik
Społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150...
Veröffentlichung/ data publikacji: 29.06.2015