O fundatorze dawnej łaźni miejskiej w Słubicach w 120. rocznicę jego śmierci. Wykład otwarty

W najbliższy wtorek 27 września o godz. 19 w Archiwum Miejskim we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się wykład otwarty społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego Rolanda Semika pt. „Dr Heino Goepel (1833-1896) i jego trzy łaźnie miejskie. W 120. rocznicę śmierci fundatora”.

Heino Goepel urodził w Tiefenort koło Eisenach, studiował medycynę na uniwersytetach w Jenie i Berlinie, ale większość życia spędził we Frankfurcie nad Odrą. To tu otworzył praktykę okulistyczną, dał się poznać jako wielki społecznik zaangażowany w opiekę medyczną osób najbiedniejszych.

Organizował wyjazdy wakacyjne dla najbiedniejszych dzieci, działał w kilku miejscowych stowarzyszeniach, zasiadał w radzie miejskiej, a swój majątek w wysokości 247 tys. marek kazał po śmierci przeznaczyć na budowę ośrodka wypoczynkowo-rehabilitacyjnego w Torzymiu i trzech łaźni miejskiej, z czego jedną 1 kwietnia 1913 r. uroczyście otwarto na terenie przedwojennych Słubic przy Neuer Markt 37 (później Plac Wolności 14, obecnie Plac Jana Pawła II 1).

Budynek pełnił rolę łaźni miejskiej aż do 1976 r., następnie był m.in. sklep żelaznym i sklepem z używaną odzieżą. Z czasem został wykupiony przez niemieckiego dyplomatę Gottfrieda Pagensterta i podarowany Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, która do dzisiaj pozwala działać tu Katolickiemu Centrum Studenckiemu. Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków Gminy Słubice.

Wykład odbędzie się w języku niemieckim, ale w razie potrzeby przewidziano również tłumaczenie równoległe na język polski.

Czas: 27 września 2016 r., godz. 19:00
Miejsce: Archiwum Miejskie we Frankfurcie nad Odrą (parter) przy Collegienstr. 8.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 26.09.2016