700 tys. zł trafi z Ministerstwa Kultury na zabytki Ośna Lubuskego

Na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamieszczone zostały wyniki I naboru wniosków w ramach programu "Dziedzictwo Kulturowe" - priorytet "Ochrona Zabytków". Na zadania dotyczące zabytków z terenu województwa lubuskiego przyznano 18 dotacji na łączną kwotę 4,67 mln zł, z czego aż 700 tys. trafi do powiatu słubickiego.

200 tys. zł zdobyła gmina Ośno Lubuskie na remont murów miejskich wraz z basztą Zwinger, polegający na zabezpieczeniu, wzmocnieniu i renowacji murą obronnego z basztą. Projekt zdobył 73,2 pkt. na 100 możliwych.

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim otrzyma jeszcze więcej, bo 500 tys. zł na kontynuację ratunkowego remontu kościoła św. Jakuba Apostoła (72,6 pkt.). W sumie chodzi o remont więźby dachowej nad korpusem nawowym i prezbiterium oraz wymiana części pokrycia hełmu wieżowego.

Dofinansowania w tym roku nie doczeka się natomiast remont elewacji XIX-wiecznego ratusza w Ośnie Lubuskim wraz z kolorystyką (48,8 pkt.).

Roland Semik
Społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 28.02.2017