Okrzyki bravo! na koncercie majowym „Tanz in den Mai“ w Ueckermünde

R.Kalischewski, H.Michaelis, O.Gębal, E.Nowakowska, J.Wudarczyk, A.Kalischewski, H-L.Karbe, M.Lewald, A.Wojtachnia, A.Eberbach, dr hab. Sylwia Burnicka - Kalischewski, M. Landowski.JPG
Oliwia Gębal, Eliza Nowakowska, Foto R. K.JPG
Michał Landowski, Dr. Dr. habil. Sylwia Burnicka - Kalischewski, Foto Romuald Kalischewski.JPG
Julita Wudarczyk, ALeksandra Wojtachnia, Foto Romuald Kalischewski_0.jpg
Heidi Michaelis, Foto Romuald Kalischewski.jpg

W wigilię Nocy Walpurgi, znanej jako sabat czarownic, 29 kwietnia 2017 roku Stowarzyszenie Musikverein „BEL CANTO Ueckermünde“ e.V zaprosiło studentów i wykładowców wokalistyki Akademii Sztuki do udziału w koncercie „Tanz in den Mai“. Wydarzenie odbyło się w Sali Bürgersaal Zamku Książąt Pomorskich w Ueckermünde.

Sabat czarownic, znany jako Noc Walpurgi, tradycyjnie obchodzony jest w noc z 30 kwietnia na 1 maja. Walpurga, od której imienia pochodzi nazwa święta, była zakonnicą i za życia nie miała nic wspólnego z sabatami czarownic, wręcz przeciwnie, pomagała świętemu Bonifacemu nawracać plemiona germańskie na chrześcijaństwo. Zmarła w 777 roku. Po jej kanonizowaniu z 30 kwietnia na 1 maja okrzyknięto tę noc jej imieniem. Wierzono, że święta Walpurga pomaga odstraszać ciemne siły i złe duchy. W tym celu palono ogniska, tańczono i ucztowano żegnając ostatnie tym samym tchnienie zimy i witając pełną wiosnę. Podczas święta Walpurgi czarownice latały na miotłach na Górę Brocken w Górach Harzu, która była miejscem wyjątkowym, a nierzadko na Górę Blocksberg (Góra Gellerta w Budapeszcie). Co ciekawe, podobne obrządki miały miejsce także na Śląsku, Kaszubach i Mazurach. Właśnie o takim sabacie czarownic opowiada duet córki z matką-wiedźmą Johannesa Brahmsa „Walpurgisnacht“. Utwór ten, ale i całą gamę innych przepięknych pieśni majowych Johanna Petera Abraham Schulza, Ludwiga van Beethovena, Feliksa Mendelssohna, Franza Abta, Franza Schuberta, Roberta Schumanna, Carla Loewego, „Chopina Północy” Edwarda Griega, Ruggiero Leoncavallo i Johanna Friedricha Reicharda oraz Engelberta Humperdincka zaprezentowali studenci wokalistyki szczecińskiej Akademii Sztuki: Oliwia Gębal, Eliza Nowakowska, Aleksandra Wojtachnia (jej dyplom ze śpiewu odbędzie się 5 maja o godz. 18:00 w auli ZSM przy ul. Staromłyńskiej 13), Julita Wudarczyk oraz ich pedagog prowadzący dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska, a także uczniowie klasy śpiewu solowego Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej z Kreismusikschule Uecker-Randow: Marthe Lewald, Hanna-Lisa Karbe, Annika Viola Eberbach, Alexander Kalischewski. Koncert utworów o maju i o wiedźmach zachwycił słuchaczy, którzy gorąco oklaskiwali każdy występ, a po utworach włoskich kompozytorów nagradzali artystów okrzykami „bravo!”. Przy fortepianie artystom towarzyszyli Michał Landowski i Romuald Kalischewski. Gospodarzem wieczoru była emerytowana burmistrz Ueckermünde Heidi Michaelis. Podkreśliła ona, jak przyjemnym przeżyciem dla publiczności jest, poza muzycznymi uniesieniami, także obserwacja rozwoju młodych talentów. Na szczególną uwagę zasługują jej słowa o Michale Landowskim, pianiście młodego pokolenia, który wkrótce złoży swój egzamin licencjacki w klasie fortepianu prof. Bogusława Rottermunda w Akademii Sztuki w Szczecinie. Stał się on bowiem ulubieńcem klasycznie zorientowanej publiczności w Ueckermünde.
Koncert „Tanz in den Mai” zorganizowano na rzecz V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego zaplanowanego na dni 20-26 października 2017 r. w Ueckermünde.

Na zdjęciu od lewej: Romuald Kalischewski, Heidi Michaelis, Oliwia Gębal, Eliza Nowakowska, Julita Wudarczyk, Alexander Kalischewski, Hanna-Lisa Karbe, Marthe Lewald, Aleksandra Wojtachnia, Annika Viola Eberbach, dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska, Michał Landowski,
Fot. Jason Freier

PROGRAM koncertu

Edward Grieg - "Mit einer Primula Veris" - Eliza Nowakowska

Felix Bartholdy Mendelssohn - "Gruß" - Alexander Kalischewski

Robert Schumann - "Jasminenstrauch" - Eliza Nowakowska

Franz Schubert - "Frühlingstraum" - Aleksandra Wojtachnia

Felix Bartholdy Mendelssohn - "Frühlingslied" Op. 19, Nr. 1
dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska

Carl Loewe - "Frühlingslied" - dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska

Robert Schumann - "Im wunderschönen Monat Mai" - Julita Wudarczyk

Pasquale Mario Costa - "Era di maggio" - Aleksandra Wojtachnia

Robert Franz - "Tanzlied im Mai" - Oliwia Gębal

Johannes Peter Abraham Schulz - "Wiegenlied im Mai" - Marthe Lewald

Johannes Peter Abraham Schulz - "Mailied" - Alexander Kalischewski

Ludwig van Beethoven - "Mailied" - Oliwia Gębal

Johann Friedrich Reichardt - "Mailied" - Marthe Lewald

Ruggiero Leoncavallo - "Mattinata" - dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska

Franz Schubert - "Minnelied" - Alexander Kalischewski

Felix Bartholdy Mendelssohn - "Maienlied" - Annika Viola Eberbach

Johannes Brahms - "Die Mainacht" - Julita Wudarczyk

Robert Schumann - "Hinaus ins Freie!" - Eliza Nowakowska

Franz Abt - duet "Frühlingsleben" - Julita Wudarczyk, Aleksandra Wojtachnia

Engelbert Humperdinck - scena "Eine Hex steinalt" z opery "Jaś i Małgosia" - dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska

Johannes Brahms - duet "Walpurgisnacht" - Hanna-Lisa Karbe, Marthe Lewald

Felix Mendelssohn Bartholdy - "Andres Maienlied" ("Hexenlied") - dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska

Słowo o muzyce: Heidi Michaelis
przy fortepianie Michał Landowski, Romuald Kalischewski

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 01.05.2017