Premiera wagnerowskich dzieł w Ueckermünde

Friederike Meinel, Sylwia Burnicka - Kalischewski, Foto Romuald Kalischewski.jpg
Michał Landowski, Sylwia Burnicka - Kalischewska, ALeksandra Wojtachnia, Fot. RK.JPG
Friederike Meinel, Michał Landowski, Sylwia Burnicka - Kalischewska, Foto R. Kalischewski 1.jpg
Aleksandra Wojtachnia, Eliza Nowakowska, Julita Wudarczyk, Oliwia Gębal, Foto R.Kalischewski.JPG
Friederike Meinel, Michał Landowski, Foto R. Kalischewski.JPG
DSC_0703.JPG

W sobotę 20 maja 2017 r. w Sali Mieszczańskiej Zamku Książąt Pomorskich w Ueckermünde odbył się Koncert Wagnerowski „Tęsknota i spełnienie”, w którym wzięli udział studenci i wykładowcy Szczecińskiej Akademii Sztuki oraz soliści z Niemiec.
Było to po części powtórzenie listopadowego koncertu w Filharmonii Szczecińskiej. Z najbardziej znanymi utworami Ryszarda Wagnera z oper „Tannhäuser”, „Tristan i Isolda”, „Walkiria” oraz z pieśniami do słów Matyldy Wesendonck wystąpiły wówczas dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska i Friederike Meinel (z Mirosławą Białas przy fortepianie). One także, przy akompaniamencie Michała Landowskiego (studenta klasy fortepianu prof. Bogusława Rottermunda Akademii Sztuki), zaprezentowały się na sobotnim koncercie w Ratuszu w Ueckermünde, wprowadzając stopniowo słuchaczy w klimaty coraz głębszych harmonicznie i bardziej emocjonalnych brzmień od pieśni Carla Loewego (tu popisywały się studentki wokalistyki z klasy śpiewu solowego dr hab. Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej: Oliwia Gębal, Aleksandra Wojtachnia – mezzosoprany oraz Eliza Nowakowska i Julita Wudarczyk – soprany), po pieśni i duety Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa, jak m.in. „Pieśń Suleiki”, „Noc majowa”, „Od wiecznej miłości”, „Droga miłości”, „Morza”.
Druga część koncertu poświęcona była wyłącznie Wagnerowi, a to m.in. z okazji przypadających na 22 maja br. 204 urodzin kompozytora. Była to swoista koncertowa premiera wagnerowskich utworów w mieście narodzin Giulio Perottiego - jednego z najznakomitszych interpretatorów tenorowych partii w operach Wagnera w XIX wieku. Koncert odbywał się na rzecz zaplanowanego na dni 20-26 października 2017 r. V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde. Friederike Meinel i Sylwię Burnicką – Kalischewską łączy od wielu lat nie tylko praca sceniczna i naukowa, ale także działalność na rzecz dzieci doświadczonych przemocą, czy na rzecz młodych talentów wokalnych w jury konkursu Perottiego. Friederike Meinel patronuje ogólnoniemieckiej organizacji Kiwanis, która wspiera dzieci na całym świecie i ma na swoim koncie niezliczone koncerty i projekty charytatywne. Dużym zainteresowaniem studentów szczecińskiej Akademii Sztuki cieszył się prowadzony przez nią kurs interpretacji pieśni romantycznej oraz wykład o współzależności utworów Wagnera od włoskiego belcanta w ramach konferencji „Od Konzerthausu do nowej Filharmonii 1884-2014” zorganizowanej jesienią ubiegłego roku przez Akademię Sztuki w Szczecinie. Dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska od siedmiu lat jest dyrektor artystyczną Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde.
Pełnia brzmienia na koncercie 20 maja w Ueckermünde porwała publiczność, która gorąco oklaskiwała każdy występ. Ukoronowaniem buchającego emocjami i bardzo wyjątkową kulminacją wieczoru była przepiękna, a chwilami wręcz patetyczna wspólna scena z opery „Walkiria” w wykonaniu wszystkich artystów na zakończenie koncertu. Role głównych bohaterek – błagającej o ratunek, ciężarnej Sieglinde i niosącej jej pomoc Brunhilde przejęły doświadczone na międzynarodowych scenach sopranistki Friederike Meinel i Sylwia Burnicka – Kalischewska. Pomocnymi Walkiriami były studentki Akademii Sztuki: Aleksandra Wojtachnia, Julita Wudarczyk, Eliza Nowakowska i Oliwia Gębal. Ogromne emocje podtrzymywał wspaniałą grą fortepianową Michał Landowski.
Absolutnie zychwyceni słuchacze zafundowali artystom w podziękowaniu długotrwały aplauz.
Heidi Michaelis, emerytowana burmistrz Ueckermünde, pełniąca w Ratuszu honory pani domu z ramienia Stowarzyszenia Muzycznego Musikverein „BEL CANTO Ueckermünde” e.V. podkreśliła, jak wspaniale jest móc obserwować ogromne postępy studentów z koncertu na koncert i być świadkiem, jak na żywo mogą oni podpatrywać i uczyć się od swoich profesorów nie tylko w sali, gdzie prowadzone są zajęcia, ale także na profesjonalnie organizowanych koncertach.
Na zdjęciu grupowym od lewej: Heidi Michaelis, Eliza Nowakowska, Oliwia Gębal, Friederike Meinel, Sylwia Burnicka – Kalischewska, Julita Wudarczyk, Aleksandra Wojtachnia, Michał Landowski
Fot. Romuald Kalischewski

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 21.05.2017