Debiut studentów Akademii Sztuki w Schwäbisch Hall

Alexander Kalischewski, Kiwanis Benefizkonzert  Schwäbisch Hall 24.07.2017.jpeg
Aleksandra Wojtachnia, Julita Wudarczyk, Kiwanis Benefizkonzert Schwäbisch Hall.jpg

W poniedziałek 24 lipca 2017 r. na zaproszenie ogólnoświatowej organizacji KIWANIS wspierającej dzieci w Uroczystej Gali na Rzecz Upośledzonych Dzieci w Schwäbisch Hall wzięły udział studentki wokalistyki szczecińskiej Akademii Sztuki: Aleksandra Wojtachnia (mezzosopran; tegoroczna absolwentka licencjatu, obecnie już studentka magisterium), Julita Wudarczyk (sopran; studentka III roku licencjatu), Eliza Nowakowska (sopran; studentka II roku licencjatu) oraz ich pedagog prowadzący prof. Sylwia Burnicka – Kalischewska (sopran), jak również student magisterium na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, pianista Michał Landowski.
Pośród wykonawców znaleźli się również Alexander Kalischewski ze Szkoły Muzycznej w Ueckermünde i Friederike Meinel (sopran) w trzech rolach: solistki, moderatorki oraz honorowego ambasadora Kiwanis Deutschland.
Celem koncertu było poruszenie serc i portfeli sponsorów na budowę nowoczesnego placu zabaw w ośrodku dla dzieci z ciężkimi upośledzeniami, a w szczególności na montaż huśtawki umożliwiającej bujanie chorych pociech na wózkach inwalidzkich.
Gala odbyła się na terenie Ośrodka Sonnenhof w Sali Koncertowej Arche w Schwäbisch Hall. Friederike Meinel zaproponowała publiczności wachlarz możliwości głosu ludzkiego od sopranu chłopięcego (Alexander Kalischewski), poprzez głosy w trakcie kształcenia (studentki wokalistyki), po profesjonalny śpiew (tu prof. Sylwia Burnicka – Kalischewska i Friederike Meinel).
Alexander Kalischewski wzbudził serdeczny uśmiech na licach gości wykonaniami pieśni Telemanna „Szczęście”, idyllicznej pieśni Schuberta „Minnelied” i wzruszającej arii „Caro mio ben” Giordaniego. Eliza Nowakowska, Aleksandra Wojtachnia i Julita Wudarczyk uwodziły koejno ariami Zerliny z mozartowskiego „Don Giovanniego”, Dalili Saint-Saensa i Lauretty „O mio babbino caro” Pucciniego oraz wiosennym duetem Franza Abta. To także wywołało burzę oklasków.
Friederike Meinel zaśpiewała wagnerowski cykl pieśni do słów Matyldy Wesendonk, z Yuki Inagawa przy fortepianie, a Sylwia Burnicka – Kalischewska pieśni Ryszarda Straussa „Noc” i „Dedykacja” z towarzyszeniem fortepianowym Michała Landowskiego, jednakowoż owacyjnie przyjęte przez publiczność.
Michał Landowski, który przed miesiącem uzyskał z wyróżnieniem dyplom licencjacki w klasie fortepianu prof. Bogusława Rottermunda zabłysnął solistycznie i poruszył emocje słuchaczy interpretacją słynnego Poloneza As-dur Fryderyka Chopina.
Wzruszającym finałem była wspólna scena z opery „Walkiria” Wagnera, podczas której w rolach opiekuńczej Brunhildy i zmęczonej ucieczką przed Wotanem ciężarnej Sieglindy zaprezentowały się Sylwia Burnicka – Kalischewska i Friederike Meinel, a w rolach pomocnych Walkirii studentki Akademii Sztuki w Szczecinie. Tu także przy fortepianie zasiadł Michał Landowski.
Pośród gratulacji i komentarzy pokoncertowych absolutnie zachwyconej publiczności były wpaniałe, ciepłe słowa – balsam i motywacja dla każdego artysty.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 26.07.2017