Wykład o ks. Maximilianie Lobodzie, pierwszym kapłanie powojennych Słubic

Maximilian Loboda (1909-1980). Fot. arch. pryw. Rolanda Semika

W najbliższy wtorek 26 września o godz. 19 w Archiwum Miejskim we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się wykład otwarty społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego Rolanda Semika pt. „Maximilian Loboda (1908-1980). Pierwszy kapłan powojennych Słubic”.

Maximilian Loboda, w polskich źródłach znany pod błędnym nazwiskiem Manfred Łoboda lub Manfred Łaboda, urodził się 22 lipca 1909 r. w Trzeciewnicy nieopodal Nakła nad Notecią. Studiował teologię we Wrocławiu, Innsbrucku oraz Fuldzie.

25 lutego 1935 r. w rzymskokatolickiej Katedrze św. Jadwigi Śląskiej w Berlinie przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa berlińskiego Nikolausa Baresa. 1 marca 1935 r. w kościele św. Piusa w Berlinie miała miejsce jego prymicja, czyli pierwsza odprawiona przez niego Msza Święta. Przyjmował postawę wysoce antynazistowską, słuchał Radia Londyn i często był przesłuchiwany przez nazistowskie organy ścigania.

W czasie II wojny światowej rozpoczął posługę w parafii rzymskokatolickiej pw. Świętego Krzyża we Frankfurcie nad Odrą. Skutecznie bronił się przed próbami zwerbowania go do Volkssturmu. Miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą.

W 1945 r. nowa napływowa ludność Słubic nie miała swojego duszpasterza i wtedy z pomocą przyszedł właśnie ks. Maximilian Loboda. Na pewno przydała się jego doskonała znajomość języka polskiego. Nie ma wątpliwości, że mówił zarówno po niemiecku jak i po polsku, ale jego pochodzenie wciąż pozostaje zagadką. Pierwsza hipoteza mówi o rodzinie zgermanizowanych Polaków, druga – o rodzinie spolonizowanych Niemców, zaś trzecia – o korzeniach kaszubskich.

Msze Święte w nieistniejącym już domu przy ul. Mickiewicza 10 w Słubicach odprawiał od 24 czerwca 1945 r., głównie dzięki wstawiennictwu burmistrza Słubic Józefa Magera oraz komendanta wojennego Słubic Józefa Krupy. W tym czasie zgodnie z treścią ksiąg parafialnych udzielił 14 chrztów, 9 ślubów i 7 pogrzebów.

25 listopada 1945 r. radzieccy żołnierze zagrodzili mu przejście przez tymczasowy, drewniany most na Odrze (na wysokości ul. Mickiewicza), zarekwirowali kielichy i oficjalnie zabronili wstępu do Słubic.

Wykład odbędzie się w języku niemieckim, ale w razie potrzeby przewidziano również tłumaczenie równoległe na język polski.

Czas: 26 września 2017 r., godz. 19:00
Miejsce: Archiwum Miejskie we Frankfurcie nad Odrą (parter) przy Collegienstr. 8.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 22.09.2017