Lubuskie obchody EDD w Bytomiu Odrzańskim

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 - plakat.jpg

W ostatni piątek 21 września w Bytomiu Odrzańskim odbyły się wojewódzkie obchody XXVI Europejskich Dni Dziedzictwa, zorganizowane przez burmistrza tego miasta Jacka Sautera i Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr Barbarę Bielinis-Kopeć pod patronatem honorowym wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka.

Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są na Starym Kontynencie od początku lat 90. XX w. z inicjatywy Rady Europy, z czego Polska bierze udział w przedsięwzięciu od 1993 r. Koordynatorem krajowych i wojewódzkich obchodów pozostaje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Podczas uroczystości w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bytomiu Odrzańskim przede wszystkim dyskutowano o stanie i przyszłości lubuskich zabytków. Wręczono najnowsze odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami” (otrzymali ją Tomasz Andrzejewski z Nowej Soli, Grzegorz Gabryelski z Przytocznej, Halina Gacek z Żagania i Beata Musiałowska z Zielonej Góry), zaś burmistrz Jacek Sauter przybliżył walory kulturowo-przyrodnicze gminy Bytom Odrzański.

Po przerwie kawowej można było wysłuchać dwóch ciekawych referatów... Dr Barbara Bielinis-Kopeć podjęła temat „Miasta Ziemi Lubuskiej w obliczu zniszczeń wojennych i odbudowy”, zaś Wiesław Kaczmarek, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie - „Rola Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości w ratowaniu dziedzictwa narodowego u progu niepodległości”.

Na zakończenie odbyły się jeszcze otwarcie wystawy pt. „100 zdjęć na stulecie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości” oraz wspólne zwiedzanie Bytomia Odrzańskiego, czyli spacer po mieście u boku jego włodarza. Na obchodach nie zabrakło gości z półocnej części województwa lubuskiego, w tym i z powiatu słubickiego.

Roland Semik

Społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 24.09.2018