Historia stowarzyszeń w prawobrzeżnym Frankfurcie nad Odrą 1918-1945 i w Słubicach 1945-1989

Logo Historischer Verein zu Frankfurt (Oder)

We wtorek 30 października o godz. 19 w Muzeum „Viadrina” we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się wykład otwarty społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego Rolanda Semika pt. „Działalność stowarzyszeń w prawobrzeżnym Frankfurcie nad Odrą 1918-1945 i Słubicach 1945-1989”.

Czy ktokolwiek z mieszkanek i mieszkańców Słubic byłby w stanie powiedzieć, jak nazywał się klub bokserski działający na terenie przedwojennych Słubic albo jakie barwy nosiły dwa lokalne kluby tenisowe z tegoż okresu? A może, jak nazywało się stowarzyszenie dbające o interesy mieszkańców na prawobrzeżnym przedmieściu Frankfurtu nad Odrą – Dammvorstadt?

Równie ciekawa wydaje się historia stowaryszeń w powojennych Słubicach, kryjąca w sobie liczne skrótowce, tj. LOP, LTK, MZKS, OM TUR, STK, TKKŚ, TMZS, TPPR, TPŻ, TRZZ, TWP, ZBoWiD, ZMP, ZMS, czy nadal działające LOK, ZHP, ZMW i ZNP... Na ile organizacje te były zależne od państwa i kto spośród mieszkańców ziemi słubickiej do nich należał? Gdzie szukać źródeł na temat ich działalności?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać już 30 października w ramach comiesięcznych, otwartych spotkań Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą! Nadarzy się bowiem doskonała okazja do retrospekcji, tj. przypomnienia sobie stowarzyszeń i innych organizacji działających na terenie ziemi słubickiej, zarówno po I wojnie światowej (podczas jej przynależności do państwa niemieckiego), jaki w okresie Polski Ludowej.

Wykład odbędzie się w języku niemieckim, ale w razie potrzeby przewidziano również tłumaczenie równoległe na język polski. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Czas: 30 października 2018 r., godz. 19:00

Miejsce: Muzeum „Viadrina” we Frankfurcie nad Odrą przy Carl-Philipp-Emanuel-Bach-Str. 11 (200 m na południe od mostu granicznego na Odrze).

Roland Semik

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 18.10.2018