Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Szanowni Państwo
W maju Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu rozpoczyna sezon letni : wystawy czynne będą przez cały tydzień w godzinach 10:00 do 18:00. Dodatkowo ekspozycja plenerowa w Oddziale Dzieje Oręża Polskiego w niedziele jest udostępniona bezpłatnie.

W załączeniu przesyłamy Muzealny Informator Kulturalno - Artystyczny, który przybliży Państwu naszą aktualną ofertę: wystawy stałe i czasowe, kalendarium wydarzeń w maju 2009 oraz propozycje wydawnictw i ofertę biblioteki muzealnej.

* KALENDARIUM WYDARZEŃ *

1 - 3 maja – piątek – niedziela - W POSZUKIWANIU ZAGINIONEJ ARKI

Muzeum objęło patronatem ekspedycję poszukiwawczą Jeziora Resko Przymorskie w Rogowie. Akcja eksploracyjna ma na celu zbadanie dna jeziora w poszukiwaniu lotniczych wraków, m.in. legendarnego samolotu Dornier 24. Koordynatorem poszukiwań jest redakcja „Magazynu Nurkowanie” oraz Fundacja Fort Rogowo. Uczestnicy prac badawczych chcą dokonać dokumentacji stanu i położenia ewentualnych wraków w jeziorze.W trakcie eksploracji bedą wykorzystywane głównie jednostki pływające oraz elektroniczny sprzęt do podwodnych poszukiwań – sonar boczny, echosonda, magnetometr protonowy, podwodna kamera. Dodatkowo uczestniczą w akcji płetwonurkowie zaopatrzeni w ręczne wykrywacze metali.Redaktor naczelny Magazynu Nurkowanie, Aleksander Ostasz, zaprasza widzów na slip przy dawnym lotnisku wodnosamolotów przy drodze Dźwirzyno-Rogowo. Na apel organizatorów odpowiedzieli płetwonurkowie z całej Polski. W programie również wieczorne prezentacje multimedialne w siedzibie Fundacji Fort Rogowo.

16 maja – sobota – EUROPEJSKA NOC MUZEÓW

Noc Muzeów we wszystkich krajach europejskich odbywa się pod patronatem Rady Europy i jest wielkim spotkaniem publiczności z muzeami. Idea szczególnego dnia, w którym wszystkie muzea byłyby bezpłatnie otwarte, narodziła się we francuskim Ministerstwie Kultury w 1999 r., a dwa lata później przekształciła się w ogólnoeuropejską imprezę, organizowaną w 47 państwach, sygnatariuszach Europejskiej Konwencji Kulturalnej. W 2005 r., również we Francji, powstał pomysł, aby to "święto muzeów" odbywało się w godzinach wieczornych i nocnych.

Muzeum Oręża Polskiego po raz pierwszy uczestniczy w akcji Europejskiej Nocy Muzealnej

Zapraszamy do naszych oddziałów, gdzie od g 18:00 do północy będziecie Państwo mogli bezpłatnie zapoznać się z naszą ofertą, a także uczestniczyć w specjalnie przygotowanym programie artystycznym.

21 maja – czwartek – LUDZIE I ICH PASJE
Współczesny wiking. Podróż przez Skandynawię
Zapraszamy na spotkanie z Michałem Ostrowskim i Dariuszem Cherezińskim
Ludzie i ich pasje to spotkania z hobbystami, pasjonatami, miłośnikami historii i kultury, amatorami i profesjonalistami. Jest to również sposób promowania lokalnej działalności artystycznej, wydawniczej, lokalnej aktywności w stowarzyszeniach i fundacjach, kolekcjonerstwa, aktywnego spędzania czasu wolnego.
Oddział Historii Miasta, Sala Plafonowa godz. 18:00, wstęp wolny

23 - 24 maja – sobota –niedziela - KOŁOBRZEG 1807 ( Dni Kołobrzegu )

Spotkanie podczas którego będzie Państwo mieli okazję poznać historię miasta poprzez udział w inscenizacji oraz pokazach musztry, umundurowania i wyposażenia wojsk walczących o Kołobrzeg w 1807 roku. Reduta Solna zamieni się na ten dzień w obóz pruskiego oddziału broniącego miasta przed wojskami Napoleona. Po przeciwnej stronie stanie obóz wojsk napoleońskich z akcentem polskim. Wydarzenia związane z oblężeniem Twierdzy Kołobrzeg miały duży wpływ na ówczesne miasto oraz jego przyszłą historię.

W lekcji żywej historii główną rolę zagrają członkowie grup rekonstrukcji historycznych. Zobaczymy m.in. pokazy musztry w wykonaniu pruskich Fizylierów, salwy z muszkietów, sceny batalistyczne.

Reduta Solna (Salinen Schanze) powstała w latach 1832-1836. Została zbudowana w wyniku doświadczeń wyciągniętych z bitwy w 1807 roku. Pierwotnie w jej miejscu stał niewielki szaniec (Salinen Brückenkopf), który osłaniał twierdzę od strony kołobrzeskiej tężni

Zapraszamy!
Malwina Markiewicz, specjalista ds marketingu
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
78-100 Kołobrzeg, ul. Armii Krajowej 13
tel.: +48 94 35 252 53, wew 17, www.muzeum.kolobrzeg.pl
e-mail: marketingmuzeum@op.pl; mopk@op.pl
www.myspace.com/muzeumkolobrzeg

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 30.04.2009