Niemcy rezygnują

Świnoujścianie nie będą musieli płacić opłaty uzdrowiskowej w trzech cesarskich kurortach: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Przebywający wczoraj w Świnoujściu burmistrz Heringsdorfu Klaus Kottwittenborg, przewodniczący tamtejszej Rady Miasta Helmut Friedrich i Dietmar Gutsche, dyrektor cesarskich uzdrowisk zapewnili, że chcą utrzymać dobre stosunki ze Świnoujściem i mieszkańcy tego miasta nie będą musieli płacić za pobyt we wspomnianych kurortach.

Wszyscy trzej przyjechali do Świnoujścia na zaproszenie prezydenta Janusza Żmurkiewicza. Sprawa opłat wywołała wcześniej medialną burzę. Ostateczna decyzja należy do Rady Miasta, ale w kwestii zniesienia opłat - zdaniem przewodniczącego H. Friedricha - należy być dobrej myśli. - Uchwała nie będzie podjęta jednogłośnie (w radzie Heringsdorfu zasiada dwóch członków neonazistowskiej NPD - przyp. red.), ale na pewno zdecydowaną większością głosów - powiedział H. Friedrich.

Przypomnijmy, że opłata 3 euro w sezonie letnim za sam pobyt w cesarskich uzdrowiskach obowiązuje wszystkich z wyjątkiem mieszkańców wyspy Uznam. Korzystali z tego także świnoujścianie. Czasami dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji, bo kontrolerzy wymagali, żeby mieszkańcy polskiego miasta jednak płacili. Sprawą postanowiła zająć się Świnoujska Organizacja Turystyczna, która przesłała do Niemców propozycje uregulowania tej kwestii. Co zrobili Niemcy? Odpowiedzi nie dali, a rozpoczęli procedury zmierzające do zmian w statucie, które jasno wskazywałyby, że świnoujścianie muszą płacić. Dlaczego tak postąpili? Na to pytanie dziennikarza „Kuriera” Niemcy nie dali praktycznie żadnej odpowiedzi, a tylko tłumaczyli, że na razie te zmiany i tak przeszły tylko przez komisję, a rada niczego jeszcze nie uchwaliła. Mało tego - uważali, że przepisy w statucie należy interpretować w ten sposób, że mieszkańcy Świnoujścia zawsze musieli płacić... Michał Barkas, wiceprezes ŚOT, zapytał samorządowców z Niemiec, czy przyznają się, że popełnili błąd. Ci się nie przyznali. Dodajmy, że w 2010 roku - o ile rada rzeczywiście przegłosuje stosowną uchwałę - powinien zacząć funkcjonować zapis wedle którego wszyscy mieszkańcy Świnoujścia są zwolnieni z płacenia. Niemcy nie zamierzają rezygnować z opłat dla wszystkich pozostałych gości.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.kurier.szczecin.pl/Art.aspx?a=28114
Veröffentlichung/ data publikacji: 07.10.2009