Bój o Kołobrzeg - Jednak się odbędzie

WBREW wcześniejszym zapowiedziom marcowe obchody 65. rocznicy zdobycia Kołobrzegu zostaną wzbogacone o inscenizację walk. Program uroczystości zakładał początkowo jedynie symboliczne odtworzenie zaślubin Polski z morzem. Po głosach sprzeciwu komitet organizacyjny uroczystości zdecydował jednak włączyć do programu bój o miasto.

Przypomnijmy, że preludium do kolejnej inscenizacji był tegoroczny pokaz odbywający się przy ulicy Towarowej oraz w porcie. Wtedy w przedsięwzięciu wzięło udział kilkuset rekonstruktorów, którzy specjalnie na tę okazję przyjechali do Kołobrzegu z całej Polski. Zapowiedź rezygnacji z przyszłorocznej inscenizacji nie spodobała się znacznej części mieszkańców miasta. Po fali krytyki komitet organizacyjny rocznicowych obchodów zdecydował o zmianie wcześniejszej decyzji.

Bój o Kołobrzeg w przyszłym roku - podobnie jak w tym - rozegra się przy ulicy Towarowej, gdzie wciąż stoi kilka poniemieckich domów przeznaczonych do rozbiórki. Później walki będą się toczyły w pobliskim parku.

Rekonstrukcja zaślubin z morzem oraz walk o miasto pochłonie 100 tys. zł. Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Paweł Pawłowski uważa, że to opłacalne przedsięwzięcie z uwagi na jego promocyjny charakter. Świadczyć mają o tym tegoroczne doświadczenia. Spektakl rejestrowało pięć stacji telewizyjnych.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 03.12.2009