W cerkwi i na kirkucie - Śladami mniejszości

DO Trzebiatowa ponownie zawitali studenci Uniwersytetu Szczecińskiego. W ramach zajęć prowadzonych przez prof. Janusza Mieczkowskiego i dr Małgorzatę Mieczkowską z Instytutu Politologii i Europeistyki US poznawali wielokulturowe oblicze miasta.
Czterdziestoosobowa grupa studentów V roku filologii polskiej zwiedziła trzebiatowski pałac, gdzie wysłuchano informacji na temat mniejszości narodowych i wyznaniowych zamieszkujących Trzebiatów współcześnie, jak i przed 1945 r. Renata T. Korek, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, przybliżyła dzisiejszy wizerunek kulturowy miasta na przykładzie jego mieszkańców – Polaków, Ukraińców, Romów, osób pochodzenia niemieckiego. Studenci mogli również posmakować chleba ze smalcem i znakomitej kapusty przyrządzonej według tradycyjnego przepisu. W cerkwi prawosławnej – dawnej kaplicy św. Ducha - na pytania związane z Kościołem wschodnim odpowiadał ks. Andrzej Demczuk.
– Za każdym razem, kiedy przyjeżdżam do Trzebiatowa, odkrywam coś nowego i domyślam się, że wiele jeszcze pozostało do odkrycia. Dzisiaj jest to kirkut – mówił podczas wizyty prof. Mieczkowski.
Studenci odwiedzili także kościół ewangelicko-augsburski św. Jana Ewangelisty oraz miejsce, w którym do lat 60. ubiegłego wieku znajdował się wspomniany kirkut, czyli żydowski cmentarz. Towarzysząca grupie Róża Król ze szczecińskiej gminy żydowskiej opowiedziała o zwyczajach związanych z pochówkami, macewach i kirkutach. Na zakończenie wizyty studenci obejrzeli jeszcze miejsce, gdzie położona była trzebiatowska synagoga.
 – Wyjazdy studyjne w teren to dobry sposób na poznanie i skomplikowanej historii Pomorza, i złożonych losów jego mieszkańców. Trzebiatów nadaje się do tego znakomicie. Nadal obecne są tu cztery kościoły czterech wyznań, mieszka garstka Romów, podtrzymujemy pamięć o trzebiatowskich Żydach. Bardzo nas cieszy, że niewielki Trzebiatów jest postrzegany jako miasto wielokulturowe, miasto pamięci i tolerancji, ale też kreatywne – podkreśliła R. Korek.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 12.03.2010