Neonazistowski akt wandalizmu w Żarach.

Zdemolowano pomieszczenia, zbezczeszczono Torę, a na tablicy napisano: "Hitler to zrobił”
Przyszli nocą. Włamali się do budynku Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Zdemolowali wnętrze. Obrazili uczucia religijne społeczności żydowskiej. Mieszkańcy miasta nie pamiętają takiego aktu nienawiści.
W poniedziałek przeżyły szok - poprzewracane meble, powybijane szyby, na ziemi Tora, święta księga Żydów, na podłodze łopata, kosa i inne narzędzia (prawdopodobnie za ich pomocą sprawcy niszczyli wszystko, co wpadło im w ręce). Na tablicy napis: "Hitler to zrobił”.
- Jestem poruszona - mówi Alicja Skowrońska, przewodnicząca żarskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. - Kiedy zobaczyłam, że wszystkie pomieszczenia zostały splądrowane, meble zniszczone, popłakałam się. To nie był przypadek, to świadomy akt świętokradztwa, bo sprawcy zbezcześcili Torę. Dali wyraz nienawiści do Żydów.
Alicja Skowrońska jest przekonana, że wandalizm i zniszczenia w budynku nie są dziełem jednej osoby. Wręcz pewna, że sprawców było kilku. Według wstępnych ustaleń, przestępcy dostali się do środka przez dach, od strony przybudówki. Z kotłowni zabrali różne narzędzia - łopatę, kosę, grabie i wybili dwie wielkie dziury w drzwiach domu modlitwy. Przeszukali każde pomieszczenie. Rozbijali prawie wszystko, na co natknęli się po drodze. W jednej sali pozostała metalowa kasetka, której nie udało się im otworzyć. I tak pieniędzy w niej nie było, bo członkowie stowarzyszenia nie mają zwyczaju trzymać ich w siedzibie.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100...
Veröffentlichung/ data publikacji: 24.06.2010