Jarosław Kurski

Głupota bywa gorsza od zbrodni.

Podwładni niezależnego od rządu prokuratora Seremeta dostarczyli kolegom z Białorusi argumentów do sfingowanych procesów i wyroków więzienia dla dzielnych i sprawiedliwych ludzi. To skandal i kompromitacja. Byliśmy w Europie rzecznikiem -wolności Białorusinów. Kto nam dziś uwierzy?

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.08.2011

Życie w polskich rękach

Ta książka będzie głośna, bo napisali ją Irena Grudzińska-Gross i Jan Gross, historyk, który swą książką "Sąsiedzi" o zbrodni na Żydach z Jedwabnego zepsuł nam dobre samopoczucie. My, Polacy, uważający się dotąd za ofiary wojny i hitleryzmu, nie możemy już zaprzeczyć, że niekiedy przyłączaliśmy się do krwawej roboty, a niekiedy nawet załatwialiśmy ją sami - bez Niemców i za Niemców. Taka prawda boli i zawstydza. Takiej prawdy nie chce się poznać.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.01.2011

Punkt zwrotny w konflikcie o krzyż

Po długim milczeniu Kościół wreszcie przemówił. Tę ciszę było słychać aż nadto. Prezydium Episkopatu Polski i abp Kazimierz Nycz wezwali, by krzyż przenieść do kościoła św. Anny.
Jest i trzecia strona sporu. Demonstracje przeciwników krzyża przed Pałacem przełamały tabu w dyskusji o uprzywilejowanej pozycji Kościoła w świeckim państwie. Krzyż ustawiony przed sanktuarium neutralnego światopoglądowo państwa jest jak kamień, który może poruszyć lawinę laicyzacji w Polsce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.08.2010

Kto zdecydował o lądowaniu

Do opinii publicznej dociera coraz więcej informacji o tragicznym locie do Smoleńska. Wstępny raport rosyjskiej komisji międzypaństwowej sporządzony przy udziale polskich specjalistów wykluczył lansowane z uporem przez niektóre media wersje: spisek, zamach, akt terroru, awaria samolotu.
Dziś hipotezy śledztwa koncentrują się na czynniku ludzkim. Wciąż nie wiemy najważniejszego - dlaczego pilot w ogóle zdecydował się na lądowanie przy fatalnej widoczności, przy wielokrotnie przekroczonych parametrach tzw. minimalnych warunków lądowania.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.05.2010

Karykatury Jana Karskiego

Claude Lanzmann i Yannick Haenel grają Janem Karskim jak piłką w swojej narcystycznej francusko-francuskiej awanturze. A największą cenę płaci sam Karski.
We wtorek wieczorem francusko-niemiecka telewizja Arte wyemitowała długo oczekiwany, nie tylko we Francji, 45-minutowy dokument Claude'a Lanzmanna "Raport Karskiego". Film zdumiewający, bo oto widzimy innego Karskiego, niż znaliśmy dotąd.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.03.2010

Rosja musi się zmieniać

Cienie przeszłości nie powinny nam przesłaniać dziś ani jutra. Trzeba zrobić wszystko, aby sprawę Katynia zdjąć z agendy politycznej - mówi rosyjski ambasador.
...
Jak strona rosyjska zapatruje się na przyjazd prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Katynia? Czy to nie skłoni Moskwy do podniesienia rangi tych uroczystości do poziomu prezydentów? Czy strona rosyjska przewiduje jakiś gest, na przykład ujawnienie archiwum rosyjskich dotyczących Katynia?

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.02.2010

Alles gute! drodzy przyjaciele

Zjednoczone Niemcy wyciągnęły lekcję z historii i zrobiły dobry użytek z odzyskanego daru wolności. Potwierdziły nienaruszalność polskiej granicy na Odrze i Nysie, stały się przyjacielem Polski i naszym rzecznikiem w Europie oraz partnerem w NATO. Patriotyzm niemiecki wyraża się dziś poprzez patriotyzm europejski. Niemcy są filarem Unii i jej największym płatnikiem. Nie zapominając o tragizmie naszych wspólnych losów, lepiej lub gorzej budujemy mosty pojednania. Dziś, w dniu waszego święta, drodzy przyjaciele i sąsiedzi, mówimy wam: "Alles gute!".

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.11.2009

Europa zwyciężyła nad własną przeszłością

Uroczystość na Westerplatte jest sukcesem Polski i Europy, która 70 lat temu była zarzewiem najtragiczniejszej w dziejach wojny. Europejscy przywódcy nie bili się w cudze piersi, ale we własne. Wspomnienie roku '39 nie zamieniło się w licytację narodowych krzywd.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.09.2009

Po co nam wywiad ze Steinbach

W sobotniej ''Gazecie Świątecznej" wywiad z Eriką Steinbach. A po co? - zapytacie Państwo. Co ciekawego może opowiedzieć Steinbach? Zgoda. Niewiele. Jednak w tym wywiadzie ciekawe jest nie tyle to, co mówi szefowa Związku Wypędzonych, ale w jaki sposób i jakim językiem prezentuje swoją całkowicie zrelatywizowaną wizję historii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.06.2009

Świąteczna krzepi: Antykomunista z PZPR

Dlaczego "Lech Wałęsa" polskiego Października odszedł bez rozgłosu? Gdzie się przerwała nić pamięci historycznej? Goździk za diabła nie pasuje do sztancy oficjalnej IPN-owskiej historiografii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.05.2008