Gazeta Chojeńska

Polskie obozy, algierskie gestapo, ukraińska pani

Po raz pierwszy od wielu lat polska debata historyczna wylała się na ulicę. Nie mieliśmy tego od czasu dyskusji wokół powojennych przesiedleń i stosunku do Żydów na przykładzie Jedwabnego. Spór o międzynarodowym zasięgu wywołał PiS - partia rządząca, która od lat powtarza, że polskie osiągnięcia wojenne nie są znane światu, podobnie jak polscy bohaterowie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.03.2018

Amok hunwejbinów?

Rząd i jego agendy, mimo protestów, nie zmniejszają nacisku na miasta w kwestii zmian nazw ulic. Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, spór idzie o to, że Instytut Pamięci Narodowej do jednego worka włożył nazwy, które rzeczywiście dawno powinny być zmienione oraz takie, które trudno jednoznacznie łączyć wyłącznie z ciemnymi kartami naszej historii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.11.2017

Tysiącletnia klamra sąsiedztwa

Bardzo niewiele osób w Polsce wie, gdzie leży Chojna czy Gryfino (mylone często z Gryficami), ale wystarczy powiedzieć, że niedaleko Cedyni - i wszystko jasne, bo zajmuje ona szczególne miejsce na mapie kraju i w historii Polski. Nie zmienią tego nawet wątpliwości co do lokalizacji bitwy z 972 roku. Chciałoby się powiedzieć „słynnej”, ale byłoby to raczej myślenie życzeniowe, gdyż jej sława nie przekroczyła nigdy granic polskiej pamięci historycznej i nie jest częścią kanonu wydarzeń o randze europejskiej. Zresztą do polskiej pamięci wprowadzono ją też bardzo niedawno.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.11.2017

Wkrótce nowy Rocznik

Wieczór z premierą IX tomu „Rocznika Chojeńskiego” zaplanowano 24 listopada (piątek) o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.11.2017

Dotknij gotyku w pobliżu zamiast w Paryżu

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie zainaugurowało w sobotę swój kolejny projekt. Nazywa się „Dotknij gotyku” i obejmuje cykl warsztatów, a motywem przewodnim będą piękne, choć nierzadko zaniedbane chojeńskiej zabytki. To zaplanowane na niemal rok przedsięwzięcie ma charakter międzypokoleniowy, bo do udziału zaproszono nie tylko chojeńskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów, ale także seniorów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.10.2017

Giełda Sprawiedliwego Handlu

Stowarzyszenie Słubfurt w dniach 23-25 września zaprasza do Frankfurtu nad Odrą działaczy i małych producentów z polsko-niemieckiego pogranicza, którzy poszukują nowych rozwiązań w rolnictwie. Na giełdzie Fair Trade (Sprawiedliwego Handlu) zaprezentują publiczności swoje doświadczenia, pomysły i produkty w ramach ponadgranicznej idei polsko-niemieckiego dwumiasta Słubfurt. Szwajcarska agroekonomistka Fausta Borsani przeprowadzi warsztaty i wykład pod tytułem „Między sprawiedliwym handlem a zyskiem. Czy ten, kto sieje - zbiera, czy też nie?”. Odbędą się panele dyskusyjne, warsztaty i rozmowy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.09.2016

W uchodźcach widzieć twarz konkretnej matki i konkretnego dziecka

Na początku XXVII nabożeństwa ekumenicznego, które 27 sierpnia odprawiono podczas kolejnych Dni Integracji i Ekumenizmu w kościele Mariackim w Chojnie, przemawiał stały gość tych uroczystości - pastor Bert Schwarz z Hanoweru. Nawiązał do tego, co mówił podczas swej niedawnej wizyty w Polsce papież Franciszek, apelujący o okazanie więcej miłosierdzia uchodźcom: - Te słowa skierowane były nie tylko do polskiego rządu, ale do wszystkich krajów i narodów Europy, które przecież tak często i z dumą powołują się na swe chrześcijańskie korzenie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.09.2016

Nasz region atrakcyjny także pod ziemią

Znany już z naszych łamów dr Bartłomiej Rogalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie prowadzi w okolicy kolejne badania archeologiczne. Wcześniejsze kilkuletnie wykopaliska w Czelinie (gm. Mieszkowice) zwieńczone będą monograficzną dokumentacją. Przypomnijmy, że odkryto tam cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich (datowane na przedział od I wieku przed naszą erą do połowy III w. n.e.). Obszerny wywiad z dr. Rogalskim zamieściliśmy w numerze 35 z 2012 roku. Obecnie jego ekipa pracuje w pobliżu Jeziora Trzygłowskiego w Trzcińsku-Zdroju.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.08.2016

Ekumeniczny weekend

Z udziałem wielu dawnych niemieckich mieszkańców Chojny trwały w tym mieście od 26 do 28 sierpnia kolejne Dni Integracji i Ekumenizmu. W XXVII nabożeństwie ekumenicznym w kościele Mariackim uczestniczył m.in. arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, pastorzy Bert Schwarz i Justus Werdin, przewodniczący Fundacji Kościół Mariacki Peter Helbich, były burmistrz angielskiego Sherborne i współtwórca stowarzyszenia europejskich miast bliźniaczych Douzelage Jeremy Barker, burmistrz Adam Fedorowicz.

Do Dni Integracji będziemy jeszcze wracać.
(fot. rr)

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.08.2016

Dawne linie kolejowe a przyszłe trasy rowerowe

Obecnie prasa lokalna, jak też wojewódzka, dużo rozpisuje się o powstawaniu tras rowerowych. Mają przebiegać po dawnych liniach kolejowych, przed laty zamkniętych przez PKP. Kiedyś wiele się mówiło i pisało, co zrobić z takimi liniami. Lata mijały, trasy kolejowe zarastały, a dworce i stacyjki niszczały. Od czasu do czasu wybuchała afera związana z kradzieżą szyn i podsypką tłucznia pod torami. Lokalne inicjatywy pasjonatów kolejnictwa były spychane na bok i bagatelizowane - tak jak w Moryniu, kiedy pasjonaci stworzyli drezynę kolejową jako atrakcję turystyczną.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.08.2016