Tel Awiw

Polska zablokowała raport UE krytykujący Izrael

Unijni ambasadorzy w Tel Awiwie uznali, że Izrael dyskryminuje arabskich obywateli. I domagali się ostrej reakcji Brukseli. Jak dowiedziała się "Rz", inicjatorem raportu był ambasador Wielkiej Brytanii – co ciekawe, sam będący pochodzenia żydowskiego – Matthew Gould. Uzyskał on poparcie tradycyjnie propalestyńskich państw skandynawskich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.12.2011

Niemcy walczą z Izraelem o Kafkę

Jak napisał izraelski dziennik „Haarec", archiwum Franza Kafki znajduje się w rękach kobiety, której nie znał, w mieszkaniu, w którym nigdy nie był, w mieście, którego nigdy nie odwiedził. Mało tego, w państwie, o którego istnieniu autor „Procesu" nawet nie słyszał. Umarł bowiem w 1924 roku, na 24 lata przed powstaniem Izraela.
Właśnie tych argumentów używają w sądzie w Tel Awiwie, przed którym toczy się spór, przedstawiciele Archiwum Literatury Niemieckiej w Marbach. Niemcy chcą, by dokumenty pisarza, który pisał i mówił po niemiecku, zostały przekazane im.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2011

Antysemityzm się szerzy

Pewien rabin z Tel Awiwu ogłosił, że wszyscy Żydzi z Polski powinni natychmiast wyjechać do Izraela, ponieważ Polacy to bez wyjątków antysemici. Rzecz o tyle ciekawa, że antysemici, których w Polsce rzeczywiście trochę jest, domagają się od tutejszych Żydów dokładnie tego samego: natychmiastowego wyjazdu do Izraela.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.07.2008