Wojciech Więcko

Białystok dla białych!

Województwo podlaskie pojawiło się tego lata nawet w Al Dżazirze i na łamach "Washington Post". Było o czym mówić: swastyki na synagodze w Orli, Krynkach, zamalowane biało-czerwoną farbą litewskie nazwy w Puńsku, ogień w Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, podpalenie drzwi polsko-pakistańskiego małżeństwa na białostockim blokowisku, swastyki na pomniku w Jedwabnem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2011

Kwaśniewski do polityków: Bądźmy razem przeciw antysemityzmowi i rasizmowi

Wojciech Więcko: Jak można ocenić incydent w Jedwabnem?
Aleksander Kwaśniewski: To odrażające i oburzające. Wcześniej mieliśmy antysemickie napisy na synagodze w Orli, zniszczenie litewskich pomników w Puńsku, mieliśmy próbę podpalenia Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Na marginesie naszego życia działają grupy ekstremalne, które kierują się motywacjami ewidentnie antysemickimi, rasistowskimi i z tym trzeba walczyć.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.09.2011

Trucizna w Jedwabnem

Wymalowane zieloną farbą olejną hasła: "Nie przepraszam za Jedwabne!", "Byli łatwopalni", do tego swastyki i pomazany pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia z 1941 r.
- W takim miejscu jak Jedwabne mieszanka hitlerowskich swastyk i polskich napisów jest wyjątkowo trująca. Dzieje się coś niedobrego i musimy o tym głośno mówić - mówi "Gazecie" b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, który dziesięć lat temu w tym miejscu w imieniu Polaków przeprosił Żydów za to, co się stało.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.09.2011

Atak neofaszystów na pomnik w Jedwabnem

Oblany zieloną farbą obelisk, symbole swastyk oraz hasła "Nie przepraszam za Jedwabne" i "Byli łatwopalni" odkryto w środę, 31 sierpnia, w Jedwabnem. Ktoś w drastyczny sposób zniszczył pomnik upamiętniający Żydów z miasteczka, spalonych w stodole 10 lipca 1941 roku przez polskich sąsiadów. Czy policja łączy zniszczenie pomnika z ostatnimi podobnymi przypadkami na Podlasiu? Nie chciała wczoraj powiedzieć.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2011

Co zrobić ze swastyką na ścianie?

Swastyki, znaki SS i hitlerowskie hasła. W Białymstoku jest tego coraz więcej. A właściciele domów oraz służby, które powinny walczyć z łamaniem prawa, rozkładają ręce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.08.2007