Katarzyna Włodkowska

Egipt i Tunezja biorą lekcje z ''Solidarności''

- Organizowaliśmy się w sieci, nic o sobie nie wiedząc. Służby nie wiedziały, jak sobie poradzić. To pokazuje siłę sieci i znaczenie wolnych mediów - mówił w Gdańsku Slim Amamou, rewolucjonista z Tunezji. Międzynarodowa konferencja ''Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów'' z okazji 30. rocznicy pierwszego zjazdu ''S'' odbyła się w sobotę w gdańskiej Akademii Muzycznej. Oprócz panelistów, gości, w tym szefa ''S'' Piotra Dudy, wzięło w niej udział 17 działaczy z Tunezji i Egiptu, którzy gościli w Polsce od poniedziałku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.09.2011

Wrze w ''Solidarności''

Związkowcy Stoczni Gdańskiej twierdzą, że Piotr Duda ''nie dorósł'' do roli przewodniczącego związku, i zarzucają mu uległość wobec PO. Duda jest zdumiony. Szef ''S'' - jak mówi "Gazecie'' - nie rozumie całego zamieszania: - Trzeba dużo złej woli, żeby tak interpretować moje działania. Ale OK, do ''S'' należy 700 tys. ludzi, każdy ma prawo do swojego zdania. We wtorek posiedzenie Komisji Krajowej w Gdańsku, symbolicznie w Sali BHP. Usiądę i chętnie porozmawiam z kolegami.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.08.2011

PiS, klub Gazety Polskiej i anarchiści. Połączy ich ECS

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku chcą zakłócać anarchiści oraz klub "Gazety Polskiej" i PiS. Pierwsza - środowiska Klubu "Gazety Polskiej", które chce zaprotestować przeciwko "powołaniu na stanowisko dyrektora ECS osoby, która wyrzekła się polskiego obywatelstwa" - chodzi o Basila Kerskiego, który od 1979 r. mieszka w Niemczech i od lat 80. jest ich obywatelem. Druga pod tym samym hasłem - gdańskiego PiS z Anną Fotygą i posłem Andrzejem Jaworskim na czele.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.05.2011

Lech Wałęsa zrezygnował z rady Europejskiego Centrum Solidarności

- Niech płyną beze mnie. Zlekceważono mnie, więc nie widzę powodu, by się dalej angażować w ECS - mówi były prezydent do władz Gdańska. Wałęsa od początku na stanowisku szefa placówki widział Bogdana Lisa, działacza opozycji demokratycznej w PRL-u, dziś niezależnego posła. Ale Lis nie mógł wystartować w konkursie - przeszkodą stał się wymóg m.in. wyższego wykształcenia. - Robiono wszystko, żeby Lis nie został dyrektorem - komentował Wałęsa, gdy prezydent Gdańska ogłosił Kerskiego szefem Centrum. - To mi się nie podoba i rezygnuję ze wszystkiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.04.2011

Kerski - Polak z wyboru, ale obcy

W prywatnych rozmowach można usłyszeć: - Kerski? No dobrze, ale co on ma wspólnego z dokonaniami "Solidarności"? Lis do udziału w rywalizacji jednak nie przystąpił, bo nie spełniał warunków konkursu, którymi były m.in. wyższe wykształcenie, biegła znajomość angielskiego oraz pięcioletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Prezydent Adamowicz: Nie sądzę, by warunki konkursu były specjalnie "wyśrubowane". Emocje wzbudziły dwa z nich - "wykształcenie wyższe" i "znajomość (biegła w mowie i piśmie) co najmniej jednego języka obcego".
Veröffenlichung/ data publikacji: 21.03.2011

Basil Kerski szefem Europejskiego Centrum Solidarności

Następcą o. Macieja Zięby na stanowisku szefa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku zostanie Basil Kerski, jeden najbardziej wpływowych publicystów w Niemczech.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.03.2011

1 września spotkajmy się na Westerplatte

Bogusław Wołoszański odtworzy niemiecki atak na Westerplatte. - Wszystko, z wyjątkiem niektórych elementów scenografii, odbędzie się zgodnie z prawdą historyczną - mówi
Tegoroczne uroczystości z okazji wybuchu II wojny światowej będą miały nową formułę. - Wyjdziemy do ludzi, bo dotąd uroczystości były skierowane bardziej do VIP-ów - mówią gdańscy urzędnicy. - Cała poranna uroczystość odbędzie się u podnóży pomnika. Wstęp wolny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.08.2010

W styczniu bezrobocie wyniosło 12,7 proc. Najgorzej ma Pomorskie

Tak źle nie było od czerwca 2007. W styczniu pracy nie miało 12,7 proc. osób. Najbardziej oberwało Pomorskie, gdzie liczba bezrobotnych w ciągu roku wzrosła aż o 62 proc.!

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.02.2010

Hitlerowski arsenał na plaży

- Takiego składu jeszcze nie widziałem - mówi Bogdan Langmesser z firmy Explosiv, która na prośbę straży pożarnej i nadleśnictwa przebadała las na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.07.2008