Anna Łukaszuk

Pomysł na wydłużenie szczecińskiego deptaka. Ciekawy?

Jagiellońska jednokierunkowa, a pl. Zamenhofa od strony deptaka otwarty dla pieszych i ozdobiony pośrodku fontanną. To koncepcja stowarzyszenia SENS. - Warto ją rozważyć - mówi były szef drogówki
Pomysł ujrzał światło dzienne w czwartek. Prace nad nim trwały rok. Powstał, ponieważ Członkowie Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina zastanawiali się, co zrobić, żeby zmienić centrum miasta.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.07.2012

ZUT ma nową superbibliotekę.

Jest nowoczesna, multimedialna, przestrzenna i mieści 300 tys. książek, które do tej pory były porozrzucane po kilkunastu mniejszych bibliotekach wydziałowych.

Nowa siedziba Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego znajduje się w jednopiętrowym, niedawno wyremontowanym budynku przy ul. Ku Słońcu 140.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.06.2012

Szczecińskie U-Booty: niesamowita historia i ZDJĘCIA

Przez całą wojnę przez Szczecin przewinęło się ponad 290 U-Botów. W stoczni Oderwerke wyprodukowano dwa okręty. Ze Stettiner Maschinenbau AG - Vulcan wypłynął jeden. Pozostałe przeszły przez ośrodek remontowy i Czwartą Szkolną Flotyllę U-Bootów mieszczącą się na obecnej wyspie Gryfia. Teraz w wieży, gdzie skalowano peryskopy są szatnie, akumulatornia zamiast okrętów ładuje wózki elektryczne. Na wycieczkę śladami niemieckich okrętów podwodnych zabiera nas historyk i przewodnik miejski Ryszard Kotla.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.04.2012

Zobacz, jak czołg rozwala bramę stoczni

Czołg taranujący bramę szczecińskiej stoczni, "Rota", związkowcy z flagami Solidarności i hasła wolnościowe. Do tego milicyjna polewaczka i tłumy widowni. Podczas rekonstrukcji historycznej przed 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego ludzie mieli łzy w oczach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.12.2011

Żony dyplomatów mają o nas podszeptywać berlińczykom

49 żon ambasadorów akredytowanych w Berlinie odwiedziło Szczecin. Poznały plany inwestycyjne Szczecina i historię miasta. Zachwyciły je powstająca filharmonia i wszechobecna zieleń.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.09.2011

O przesiedleniach (prawie) niesentymentalnie

Książka "Sami swoi i obcy" to z jednej strony zbiór reportaży, z drugiej - wspomnienia wypędzonych. Do tego jest słowniczek wyjaśniający np. pojęcia: banderowcy, furmanka, dobytek. Bez sentymentalizmu, kultywacji Kresów. - Chciałem napisać esej o chłopach, którzy przybyli ze wschodu, żeby zniszczyć zaawansowaną niemiecką technologię - mówi Maciorowski. - Ale kiedy zacząłem się przygotowywać, okazało się, że tak nie było. Maciorowski tłumaczy, że aby emigracja była prawdziwa, musi spełniać kilka warunków.
Veröffenlichung/ data publikacji: 22.06.2011

Bydlęcy wagon z repatriantami i łzy. Rekonstrukcja

Na torach przy peronie pierwszym szczecińskiego dworca stoi bydlęcy wagon. Drzwi się otwierają powoli. Niepewnie wychodzą sybiracy. Kobiety z chustkami na głowach, mężczyźni ciągną za sobą przegniłe, niedomykające się walizki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.06.2011

W Niemczech pracować. A gdzie płacić składkę?

Kto ma prawo emerytury w euro, jak założyć firmę w Niemczech, jakie dokumenty są potrzebne, żeby wysłać pracowników za granicę mogli dowiedzieć się szczecinianie podczas pierwszego po otwarciu niemieckiego rynku pracy polsko-niemieckiego dnia poradnictwa w ZUS.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.05.2011

Szczecińska manifa różnorodności w gorącej atmosferze

Z jednej strony tęczowe balony i flagi, z drugiej narodowcy skandujący "pederaści i zboczeńcy". Pierwsza szczecińska Manifa różnorodności przebiegła w gorącej atmosferze.
Sobotnie południe, plac Lotników podzielony na dwie części. Po jednej stronie grupa ok. 50 osób wyposażonych w kolorowe balony, transparenty nawołujące do tolerancji i powiewające tęczowe flagi. Po drugiej również około 50-osobowa zwarta grupa ubranych na czarno mężczyzn. Wielu w szalikach Pogoni. Oni też mają transparenty. Na jednym napis "Wielka Polska Katolicka". Są przedstawiciele Narodowego Odrodzenia Polski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.03.2011

Szlak Ofiar Grudnia '70 na Cmentarzu Centralnym

Chowano ich nocą, w asyście SB-ków i milicjantów, często bez najbliższej rodziny. Przez 40 lat ich groby były trudne do odnalezienia. Teraz każdy może im oddać hołd .
Na Cmentarzu Centralnym otwarto w sobotę szlak Ofiar Grudnia '70.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2010