Gazeta Wyborcza Zielona Góra

UZ ratuje humanistykę. Otwiera aż 10 nowych kierunków

I tak w rekrutacji 2014/2015 pojawi się aż 10 nowych dziedzin nauki, większość humanistycznych. Przyszli studenci będą mogli zapisać się na administrację oraz prawo (wydział prawa i administracji), architekturę krajobrazu (wydział inżynierii lądowej i środowiska), logistykę (wydział ekonomii i zarządzania), psychologię (wydział pedagogiki, socjologii i nauk o zdrowiu), dziennikarstwo, europeistykę i stosunki transgraniczne, komunikację biznesową w języku rosyjskim, ochronę i bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego oraz politykę publiczną (wydział humanistyczny).

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.01.2014

Gazeta Lubuska przestanie być drukowana w Zielonej Górze

Grupa Polskapresse zamknie w marcu drukarnię Mediów Regionalnych w Zielonej Górze i zwolni jej załogę. Druk dziennika zostanie przeniesiony do Poznania.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.01.2014

Co robi kibic Falubazu na obchodach rzezi wołyńskiej?

Na obchodach 70. rocznicy rzezi wołyńskiej kibice żużla rozwinęli transparent z napisem "Falubaz. POLSKA". Organizator ogólnopolskich uroczystości: - Gdyby nie kibice, pamięć o Wołyniu byłaby zatłuczona. - Socjolog: Byłoby chyba lepiej, gdyby role kibica patrioty, zwolennika jakiejś partii politycznej, nie były łączone.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.07.2013

W 70. rocznicę Wołynia: Dzień, w którym krew była wszędzie

Po wojnie do podzielogórskiej Łężycy przybyło 40 rodzin cudem ocalałych od zbrodni wołyńskiej. Wszystkie mieszkały we wsi Gniłowody, leżącej na terenach dzisiejszej Ukrainy. I ci ludzie nie mogli zapomnieć, że właśnie minęło 70 lat, odkąd UPA masowe zabijała Polaków na Wołyniu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.07.2013

Studenci napisali książkę o poniemieckich cmentarzach

Opisy płyt nagrobnych z 17 niemieckich cmentarzy z terenu powiatu zielonogórskiego, zdjęcia, zbiory archiwalne. Tę i wiele innych informacji można znaleźć w pierwszym zeszycie publikacji "Cmentarze ewangelickie województwa lubuskiego z lat 1815-1945". Badaczami byli studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracownia epigraficzna w Instytucie Historii jest jedyną taką pracownią w kraju.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.04.2013

Kasa unijna płynie w Lubuskie. Będzie 788 mln euro...

Lubuskie dostanie z UE 788 mln euro na lata 2014-20. To o 60 mln euro więcej niż wcześniej zakładano. - Wystarczy na nowy most w Milsku - mówi marszałek Elżbieta Polak.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.04.2013

II Zielonogórski Marsz Ateistów i Agnostyków

Marsz po raz drugi zorganizowali wolnomyśliciele i wolnomyślicielki przy wsparciu fundacji Wolność od Religii, Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, Racji Polskiej Lewicy, Ruchu Palikota i Ruchu Młodych. Datę 30 marca wybrali nieprzypadkowo. Tego dnia obchodzony jest Dzień Polskiego Ateizmu. To też rocznica śmierci polskiego szlachcica i filozofa Kazimierza Łyszczyńskiego, który w 1689 r. został ścięty na warszawskim rynku, bo swoim dziełem "O nieistnieniu Boga" naraził się Kościołowi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.03.2013

Bunt "elek" z twarzą wiceministra

- Blamaż? Jarmuziewicz! Porażka? Bogdanowicz! - wykrzykiwali instruktorzy szkół nauki wściekli na decyzje urzędników Ministerstwa Transportu. Ich zdaniem stworzyli absurdalne zapisy, które zrujnują niejedną szkołę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.03.2013

Wyrok na Berlinkę: w grudniu do zamknięcia. 'Czas na akcje bezpośrednie'

- Samorząd dał sobie wcisnąć bujdę, że można zamknąć linię i nadal prowadzić na niej ruch - komentują miłośnicy kolejnictwa i zapowiadają protesty w sprawie groźby zamknięcia Berlinki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.03.2013