Joanna Szczęsna

"My z Jedwabnego" europejską książką roku

Nasza redakcyjna koleżanka Anna Bikont odebrała wczoraj w Brukseli nagrodę Książka Europejska za reportaż "My z Jedwabnego", którego francuski przekład ukazał się w ubiegłym roku, a wersja angielska ukaże się wkrótce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.12.2011

Pan udający pana szepcze nerwowo do teczki

Prawdziwa przyczyna, dla której Anka Kowalska złamała pióro, raczej jednak nie miała nic wspólnego z "obietnicami" panów z SB. Przestała pisać, bo KOR tak bardzo rozpanoszył się w jej życiu (wyjazdy do Radomia na procesy uczestników wydarzeń czerwcowych, przepisywanie na maszynie bibuły, niekończące się zebrania, zbieranie podpisów pod listami protestacyjnymi do władz, praca nad kartoteką represji - to zaledwie część jej aktywności), że na nic innego poza snem i etatowymi obowiązkami nie wystarczało jej ni czasu, ni siły.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.09.2011

Życie codzienne w mieszkaniu Jacka Kuronia

Telefon 39 39 64 był najbardziej znanym prywatnym numerem w PRL-u. Znali go studenci, robotnicy, opozycjoniści, wszyscy, którzy czytali niecenzurowane wydawnictwa i w ogóle "knuli" w latach między protestami robotniczymi Czerwca '76 a powstaniem "Solidarności". Pod ten numer dzwonili, kiedy coś się działo. Ten numer wykrzykiwali, gdy zatrzymywano ich na ulicy, w nadziei, że jakiś przechodzień przekaże wiadomość: "39 39 64. Zawiadomić Jacka Kuronia, że zatrzymano (tu nazwisko). 39 39 64".

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.06.2011

Jak Polska długa i szeroka

Powiedzenie, że to margines, uspokaja sumienia. Skoro zbrodnie popełniał margines, to wykluczymy go ze wspólnoty narodowej i wspólnota pozostanie czysta. A tymczasem zbrodni dokonywali zupełnie zwyczajni ludzie.
Pozwolę sobie przytoczyć tytuły waszych książek, które ukażą się wkrótce: "Jest taki piękny, słoneczny dzień. Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej" - Barbara Engelking - i "Judenjagd. Polowanie na Żydów, 1942-1945. Studium pewnego powiatu" - Jan Grabowski. One mówią same za siebie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.01.2011

Wspomnienie o Janinie Bauman, 1926-2009. Gramofon i Zagłada

Zmarła przed niespełna miesiącem Janina Bauman, żona Zygmunta, długo dojrzewała do tego, by zmierzyć się ze swoimi wspomnieniami z czasu okupacji. Jak wielu ocalałych z Zagłady zakneblowała się na wiele lat - co zresztą nie uwolniło jej od nawracających w snach koszmarów. O getcie i ukrywaniu się po tzw. aryjskiej stronie nie rozmawiała ani z matką czy siostrą, które wtedy dzieliły jej los, ani z trzema córkami, które wraz z nią i ojcem opuściły Polskę po marcu 1968 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.01.2010

Twarze getta

Zawierający blisko 300 fotografii i pieczołowicie przygotowany album "Getto Łódzkie Litzmannstadt getto 1940-1944" to publikacja o wyjątkowym ładunku informacji i temperaturze emocji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.10.2009

Testament Jacka Kuronia

Zmarł przed pięcioma laty po długiej, ciągnącej się latami chorobie, której starał się - na ile to było w ogóle możliwe - nie zauważać. Miał 70 lat.
...

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.06.2009

Niesiołowski, więzień komuny

Język protokołów ze śledztwa to odrębna sprawa. Część mediów lubuje się w cytowaniu takich na przykład fragmentów: "Celowo zatajałem pewne fakty, ażeby uchronić niektóre osoby od odpowiedzialności karnej. Dziś całkowicie zrozumiałem swoje niewłaściwe stanowisko w tej kwestii i dlatego pragnę, tak jak i w innych sprawach, mówić tylko szczerą prawdę".

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.12.2008

Jacek Kuroń, 1934-2004

Zaczynał jako młodzieżowy działacz komunistyczny i wychowawca harcerski (rozliczał się z tym czasem w autobiografii "Wiara i wina. Do i od komunizmu"). W 1964 r. (razem z Karolem Modzelewskim) napisał "List otwarty do członków partii", w którym poddał krytyce - z pozycji marksistowskich i rewizjonistycznych - system komunistyczny. Za rozdanie kilkunastu egzemplarzy "Listu" został aresztowany i skazany na trzy lata więzienia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2008

Maciej Kuroń wspomina ojca

O Jacku Kuroniu mówią członkowie jego rodziny, współpracownicy i przyjaciele. Wysłuchały ich Anna Bikont i Joanna Szczęsna

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.06.2005