Tygodnik Powszechny

Nowa nienawiść

74 lata temu w niemieckich miastach płonęły synagogi: „Noc Kryształowa” była wstępem do Holokaustu. Dziś w Niemczech znów widać antysemityzm. Mimo to wspólnoty żydowskie rozwijają się coraz prężniej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.11.2012

Gross trafia pod strzechy

„Pokłosie” – scen i reż. Władysław Pasikowski, zdj. Paweł Edelman, muz. Jan Duszyński, wyst. Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Danuta Szaflarska, Jerzy Radziwiłowicz, Zuzana Fialová i inni. Prod. Polska, Słowacja 2012. Dystryb. Monolith Films. W kinach od 9 listopada 2012 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.11.2012

Dobrze mieć sąsiada: Niemcy (TP 42/12)

Niemcy są w ostatnich latach jednym z naszych najspokojniejszych sąsiadów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.10.2012

Entuzjaści

Nowa Amerika rozciąga się od Szczettistan po Schlonsk. Na północy kończy się mniej więcej na Poznaniu, a na południu na Berlinie – nowoamerikańskie mapy są odwrócone, centrum wylądowało na peryferiach, a peryferie w centrum.
Zobacz także:Dobrze mieć sąsiada: Niemcy (TP 42/12)Nr 42 (3301), 14 października 2012

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.10.2012

Przekraczanie granic

Na polsko-niemieckim pograniczu tworzy się region dwukulturowy. To jedno z najbardziej zaskakujących i najciekawszych zjawisk w powojennych dziejach obu krajów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.10.2012

Kredyty i kłamstwa

Któż by się spodziewał, że akurat on – prezydent Christian Wulff, polityk bezbarwny, choć stale uśmiechnięty – stanie się bohaterem największej w Niemczech afery ostatnich lat? Dziś spora część opinii publicznej chce jego ustąpienia. Ale dymisja Wulffa może uderzyć rykoszetem w kanclerz Angelę Merkel.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.01.2012

O rycerskich nazistach i zbydlęconych Polakach

Melodramat „Laconia”, wyprodukowany przez niemiecką telewizję publiczną i pokazany także w Wlk. Brytanii i Włoszech, to przykład historycznego rewizjonizmu. Niemiecka narracja o II wojnie wkracza na grząski grunt.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.11.2011

Jedno życie, kilka epok

Ukraińskie media nie od razu odnotowały jego śmierć. Dopiero gdy informacja pojawiła się na blogach lwowskich intelektualistów Tarasa Wozniaka i Jarosława Hrycaka, podchwyciły ją niektóre gazety i portale internetowe. Można wręcz odnieść wrażenie, że to Polacy bardziej przejęli się odejściem tego wybitnego ukraińskiego intelektualisty niż jego rodacy. Z czego można wyciągnąć dwa wnioski: że nowoczesne media nie zawsze potrafią dostrzec to, co istotne, i że własny naród nie zawsze potrafi docenić swych rodaków.
Veröffenlichung/ data publikacji: 25.10.2011

Ostatni taki powrót

„Fakt” poinformował, że Ełk nagradza „byłego nazistę”. Ale burza w mieście nie wybuchła. Nawet najgłupsza informacja z brukowca nie była w stanie rozerwać dobrze już zabliźnionych ran. W sali ełckiego Centrum Kultury ponad 300 osób czeka cierpliwie na spotkanie z mocno spóźnionym gościem. Wyjechał ponad 70 lat temu, od tego czasu na Mazurach się nie pojawił, nawet kiedy czas zaczął sprzyjać.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.10.2011

Buntownik z polską flagą

Choć od upadku NRD minęły 22 lata, rozliczenia z komunizmem są w Niemczech nadal prowadzone. Gwarantuje to nie tylko prawo, ale też nowy szef „niemieckiego IPN”: Roland Jahn, jeden z najbardziej niezwykłych opozycjonistów w Niemczech Wschodnich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.05.2011