Radio Zachód

Słubice: Pamięć i lekcja lokalnej historii

Tradycyjnie 1 listopada odbędzie się Polsko-Niemiecki Spacer Pojednania i Wzajemnego Szacunku. To wydarzenie jest organizowane w Słubicach od 2012 r. W tym roku piesza wędrówka, połączona z opowieścią o historii cmentarza, przedwojennych i powojennych losach mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą, a także ciekawych miejscach, rozpocznie się w dniu Wszystkich Świętych o godzinie 16.00. Kilka dni wcześniej, już po raz drugi w historii Słubic, odbyło się też wspólne sprzątanie nagrobków i miejsc pamięci.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.10.2015

Członek zarządu powiatu słubickiego winny, ale sprawa umorzona

Sąd Rejonowy w Słubicach umorzył postępowanie w sprawie etatowego członka zarządu powiatu słubickiego, który w sierpniu nietrzeźwy kierował samochodem. Mężczyzna został wówczas zatrzymany przez policjantów do kontroli a badanie wykazało, że miał 0,32 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.10.2015

Pierwszy społeczny opiekun zabytków w powiecie słubickim

W powiecie słubickim działalność rozpoczyna społeczny opiekun zabytków. Głównymi jego zadaniami (wynikającymi z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami) będzie m.in. podejmowanie działań związanych z zachowaniem wartości zabytków, ich utrzymaniem w jak najlepszym stanie oraz upowszechnianiem wiedzy o zabytkowych miejscach i obiektach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.09.2013

Obchody 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej w Zielonej Górze

W dniach 11-12 lipca 1943 roku nacjonaliści ukraińscy dokonali na Wołyniu skoordynowanego ataku na Polaków. Zginęło wtedy około 11 tysięcy osób. Ofiary palono żywcem, gwałcono kobiety. Do ataku doszło w 150 miejscowościach. Wykorzystano fakt gromadzenia się (w niedzielę 11 lipca) ludzi w kościołach. Około 50 świątyń katolickich na Wołyniu zostało wtedy spalonych i zburzonych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.07.2013

Reportaż „Nowa Amerika” Cezarego Galka- Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska 2013

Miło nam poinformować, że nasz reportażysta Cezary Galek otrzymał główną nagrodę XVI konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską za reportaż pt. ”Nowa Amerika”. Ogłoszenie nazwisk laureatów odbyło się 7 czerwca podczas uroczystej gali w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Operze Wrocławskiej.
Jury dokonało wyboru spośród 183 zgłoszeń, w tym 101 z Niemiec i 82 z Polski, nadesłanych przez dziennikarzy i redakcje. Laureaci konkursu zostali wybrani podczas wspólnego polsko-niemieckiego posiedzenia jury.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.06.2013

Muzeum czy miejsce rekreacji – słubicki stadion zabytkiem?

Słubiccy miłośnicy lokalnego dziedzictwa kulturowo-historycznego chcą, by słubicki stadion został wpisany do rejestru zabytków. Wniosek w tej sprawie został już wysłany do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.04.2013

Romowie świętują

W Gorzowie obchodzony jest dziś Międzynarodowy Dzień Romów. Oficjalne uroczystości odbyły się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Świętowanie rozpoczęło się od złożenie kwiatów pod pomnikiem Bronisławy Wajs Papuszy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.04.2013

Sejm nie odwołał ministra transportu Sławomira Nowaka

Sejm nie poparł w piątkowym głosowaniu wniosku klubu SP o odwołanie ministra transportu Sławomira Nowaka. Za wnioskiem było 210 posłów, 228 było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.04.2013

Lubuskie dostanie 60 mln euro więcej

Pula unijnych pieniędzy dla województwa lubuskiego będzie o 60 mln euro większa, niż w pierwszym rozdaniu budżetu na lata 2014 - 2020.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.04.2013

Producenci biomasy protestują w Boczowie

Producenci biomasy z okolic Torzymia i Skwierzyny przyłączyli się do ogólnopolskiego protestu firm zajmujących się produkcją biomasy. Protestujący żądają natychmiastowego przywrócenia zakupów i odbiorów ich produktów przez spółki energetyczne. Przez cztery godziny blokowana była m.in. droga krajowa nr 92 w Boczowie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.04.2013