Jacek Przybylski

Pojednanie polsko-rosyjskie zmieni Europę?

Dla Polski korzystniejsze byłoby rozwiązanie, w którym i premier, i prezydent pochodziliby z tych samych stronnictw – twierdzi amerykański politolog Zbigniew Brzeziński

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.05.2010

Patrioty będą później

Jak dowiedziała się „Rz” z dwóch niezależnych źródeł dyplomatycznych, władze w Waszyngtonie chciałyby zaczekać z wysłaniem baterii patriotów, aż negocjatorzy ze Stanów Zjednoczonych doprowadzą do podpisania z Rosją nowego traktatu o redukcji strategicznych zbrojeń nuklearnych START II. Dokument miał być gotowy do końca ubiegłego roku, gdy przestała obowiązywać poprzednia umowa, ale rozmowy wciąż się przeciągają.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.02.2010

Patrioty będą nieuzbrojone

Amerykańska bateria ma się pojawić na terenie naszego kraju do końca marca przyszłego roku. Tak przynajmniej zapewniał wczoraj na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Gdy już przyjedzie, zostanie przez miesiąc, po czym w następnym kwartale znów przyjedzie na miesiąc. I tak aż do 2012 roku. Problem polega jednak na tym, że rakiety, które w końcu pojawią się w Polsce – wbrew nadziejom polskiego rządu – mają być nieuzbrojone.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.12.2009

Umowa z USA otwiera drogę dla patriotów

Po trwających ponad rok rozmowach polscy i amerykańscy negocjatorzy uzgodnili w końcu status wojsk amerykańskich w Polsce. – Premier zatwierdził warunki i umowa jest szykowana do podpisu – powiedział “Rz” Stanisław Komorowski. O sprawie pisał też dziennik “Polska”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.11.2009

Szukają wspólników Holokaustu

Tygodnik "Der Spiegel" twierdzi, że sami Niemcy nie byliby w stanie unicestwić Żydów. Mogli to uczynić jedynie przy współpracy z innymi, także Polakami.

"Wspólnicy. Europejscy pomocnicy Hitlera w mordowaniu Żydów" – taki tytuł nosi okładkowy materiał prestiżowego niemieckiego tygodnika. Posługując się przykładem Johna Demjaniuka, ukraińskiego esesmana czekającego w Monachium na proces, autorzy udowadniają, że bez pomocy oprawców z krajów okupowanych Niemcom byłoby niezwykle trudno dokonać zagłady europejskich Żydów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.05.2009

Nadchodzi godzina prawdy

Prof. Anna Wolff-Powęska, ekspert ds. polsko-niemieckich, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.02.2009