ika

Ziobro: Kaczyński nic nie zrobił dla Polaków w Niemczech

Lider SP Zbigniew Ziobro wytknął prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że jako premier polskiego rządu nic nie zrobił, by zmienić sytuację Polaków żyjących w Niemczech.
Ziobro odniósł się w ten sposób do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego, który powiedział, że po 1989 r. polskie władze z powodów "idealistycznych" nadały mniejszościom narodowym "daleko idące uprawnienia", nie dbając o to, by Polacy za granicą mieli podobne. "Niemcy w Polsce powinni mieć tyle praw, ile Polacy w Niemczech" - mówił prezes PiS w Opolu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2012

Gowin: jesteśmy narodem otwartym i tolerancyjnym

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że jesteśmy narodem otwartym, tolerancyjnym i pluralistycznym w stosunku do mniejszości narodowych, czego dowodem są rozwiązania zawarte w ordynacji wyborczej.
- Oczywiście, że mniejszość polska w Niemczech powinna cieszyć się takimi samymi prawami jak mniejszość niemiecka w Polsce - powiedział minister sprawiedliwości w poniedziałek podczas wspólnej konferencji prasowej z nowym wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim - pytany o słowa prezesa PiS, że Niemcy w Polsce powinni mieć tyle praw, ile Polacy w Niemczech.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2012

Mazowsze: Ponad 27 tys. osób zalega z alimentami

Ponad 27 tys. osób w woj. mazowieckim zalega z alimentami. Z budżetu wojewody na wypłaty z funduszu alimentacyjnego przeznaczono w tym roku 160 mln zł.
Te 160 mln zł to o 12,2 mln zł więcej niż rok wcześniej - poinformował mazowiecki urząd wojewódzki.Największym problemem gmin jest niski procent ściągalności należności od dłużników alimentacyjnych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.12.2012

Bunkier udostępnią w rocznicę stanu wojennego

Bunkier przeciwatomowy z okresu zimnej wojny będzie można zwiedzić w Poznaniu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Lokalizacja obiektu była utajniona do 2000 r.
Tzw. schron prezydencki znajduje się pod jedną z willi w Krzyżownikach na obrzeżach Poznania.
- Chcemy w tym roku odejść od tradycyjnych, okolicznościowych wystaw. 13 grudnia zamierzamy pokazać chętnym tę rzeczywistość PRL, która była do niedawna utajniona - powiedział zastępca dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.12.2012

SLD chce noweli ustawy śmieciowej

SLD chce zmiany ustawy śmieciowej, tak by samorządy mogły zlecać wywóz śmieci spółkom komunalnym. Cel to obniżka cen wywozu śmieci, zachowanie miejsc pracy w tych spółkach i niedopuszczenie do polskiego rynku zagranicznych "gigantów".
Resort środowiska szacuje, że ok. 30 proc. mieszkańców Polski nie płaci za wywóz śmieci. Wiemy, co się z nimi dzieje. Lądują w lesie lub są podrzucane, a za ich wywóz płacą inne osoby. Istotą ustawy jest więc to, aby wszyscy płacili. Gdyby te koszty rozłożyły się na wszystkich, to ceny powinny być niższe, niż są w tej chwili.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.11.2012

Arłukowicz: Na listę refundacyjną trafią kolejne leki

Negocjacje z koncernami farmaceutycznymi będą nadal prowadzone, w 2012 r. na listę refundacyjną trafią kolejne leki - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.12.2011

Sikorski spotkał się z liderami społeczeństwa obywatelskiego

Spotkanie to było ostatnim punktem środowej wizyty Sikorskiego w Moskwie. Odbyło się w ambasadzie RP, a oprócz Inoziemcewa wzięli w nim też udział m.in. szefowie stowarzyszenia Memoriał - Oleg Orłow i Arsenij Rogiński, zastępca redaktora naczelnego opozycyjnej "Nowej Gaziety" Andriej Lipski, szefowa stowarzyszenia Gołos Lilia Szybanowa i lider partii Demokratyczny Wybór, ekonomista Władimir Miłow.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.12.2011

Wybrano projekt przebudowy muzeum wypędzeń

Planowane Centrum Ekspozycyjne, Dokumentacyjne i Informacyjne Fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" mieścić się będzie w budynku Deutschlandhaus nieopodal Placu Poczdamskiego w Berlinie i w sąsiedztwie muzeum Topografia Terroru, które ukazuje mechanizmy nazistowskiego aparatu terroru, oraz muzeum Martin-Gropius-Bau.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.12.2011

Krewni ofiar Katynia: chcemy rekompensaty moralnej

Władze Rosji winne są nam moralną satysfakcję, a kwestie finansowe są drugorzędne - mówią krewni polskich ofiar NKWD z 1940 r., odnosząc się do stanowiska Rosji, według którego nie powinna ona płacić odszkodowań za zbrodnię katyńską.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.11.2011

Mniej pieniędzy i "Kurier Wileński" rzadziej

Jedyna codzienna polska gazeta na Litwie, "Kurier Wileński", z powodu problemów finansowych będzie od przyszłego tygodnia ukazywała się trzy razy w tygodniu. - Senat RP oraz Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" dokonały znaczących cięć dotacji przydzielanej "Kurierowi Wileńskiemu". Dotychczas gazeta ukazywała się pięć razy w tygodniu, od wtorku do soboty włącznie, od listopada ma się ukazywać we wtorek, środę i piątek.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.10.2011