Listy w obronie Romów. AI ogłasza kolejną pilną akcję

Międzynarodowa organizacja znów zwraca się do ludzi na całym świecie, by wysyłali listy do prezydenta Wrocławia w obronie praw wysiedlanych Romów. Zdaniem jej przedstawicieli władze miasta nie stosują się do standardów praw człowieka dotyczących wysiedlania.
Pierwszy apel o wysyłanie listów do prezydenta Wrocławia w sprawie wysiedlanych Romów Amnesty International ogłosiła 4 kwietnia - niedługo po tym, kiedy na koczowisko przy ul. Kamieńskiego straż miejska przywiozła pisma z informacją, że mieszkańcy mają dwa tygodnie na opuszczenie terenu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.05.2013

Pakiet powitalny dla Polaków po niemieckiej stronie

Görlitz po raz kolejny zachęca Polaków do zamieszkania w pustostanach w centrum miasta. Tym razem trzy miejskie przedsiębiorstwa komunalne proponują im specjalne ulgi.
Polacy, którzy zdecydują się teraz zamieszkać w kamienicach w Görlitz, mogą liczyć na szereg ulg: przez pierwsze trzy miesiące nie będą musieli płacić podstawowego czynszu, przez kwartał będą mogli za darmo korzystać ze środków komunikacji miejskiej, a po roku otrzymają zwrot pieniędzy za jeden miesięczny rachunek za prąd.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.11.2012

Amerykańscy naukowcy testują polskich niewierzących

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff opracowują we Wrocławiu metodę badawczą, która ma pomóc w rozumieniu tego, jak ludzie postrzegają różne grupy społeczne. Pod lupę wzięli relacje wierzących i niewierzących.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.10.2011

USA krytykują Polskę za mienie Żydów. MSZ odpowiada

Eizenstat nie wykluczył, że sprawą zajmie się amerykański Kongres, choć dodał, że rząd USA do tego nie zachęca, bo Polska jest przyjacielem i sojusznikiem, oraz że problem można rozwiązać metodami dyplomatycznymi. - Jeśli Stany Zjednoczone chciały coś zrobić dla polskich Żydów, to dobrym momentem były lata 1943-44, gdy większość z nich jeszcze żyła i gdy ustami Jana Karskiego Polska o to błagała. Teraz ta interwencja jest cokolwiek spóźniona - stwierdził szef MSZ Radosław Sikorski w czwartek w radiowej Trójce. Karski sugerował np.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.03.2011

Wmurowano kamień węgielny pod Narodowe Forum Muzyki

- Za dwa lata wysłuchamy tu pierwszego koncertu - zapowiedział podczas niedzielnej uroczystości na pl. Wolności Andrzej Kosendiak, dyrektor Filharmonii Wrocławskiej
- To będzie spełnienie marzeń wielu pokoleń wrocławian i wrocławskich artystów. W przeszłości kilka razy podejmowano próby budowy takiego obiektu. Cieszę się, że tym razem już nie ma odwrotu - mówił Kosendiak.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.09.2010

Tęsknię za tobą, Żydzie! Spotkanie na Niebuszewie

Rafał Betlejewski jeździ po Polsce i fotografuje Polaków, których gromadzi hasło "Tęsknię za tobą, Żydzie!". Zdjęcie szczecinianom chce zrobić w sobotę w południe przed Dworcem Niebuszewo
- Słowo "Żyd" kojarzy się nam niemal wyłącznie z antysemickimi napisami na murach. Postanowiłem przełamać lęk przed wypowiadaniem go - mówi "Gazecie" Betlejewski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.06.2010

Najlepiej w Polsce znamy angielski. Niemiecki? Nieźle

W rankingu znajomości języków obcych wrocławianie pokonali warszawiaków, krakowian, poznaniaków i gdańszczan. Ale w niemieckim lepsi są od nas mieszkańcy Katowic i Bydgoszczy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.11.2009

Milczący happening na wrocławskim Rynku

W niedzielę pod Pręgierzem pojawili się młodzi ludzie z ustami zaklejonymi taśmą. W ten sposób protestowali przeciwko dyskryminacji osób homo- i transseksualnych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.04.2009

Od marca do Drezna pociągiem bez przesiadki

Nowe połączenie uruchomiła dolnośląska spółka PKP Przewozy Regionalne. Od 1 marca pośpieszny na trasie Wrocław–Drezno–Wrocław kursuje trzy razy dziennie.

Do Drezna będziemy podróżować szybobusami.

W niedzielę o godz. 7.05 z Wrocławia wyruszył pierwszy reaktywowany pośpieszny międzynarodowy pociąg do Drezna. Podróż nowym niemieckim szynobusem firmy Siemens na zmodernizowanej trasie zajmuje teraz około 3,5 godziny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.03.2009