Aleksander Kwaśniewski

Dziś żądałbym od Ameryki gwarancji na piśmie

Wtedy tak myśleliśmy: jeżeli mamy być skuteczni, to politycznie musimy być solidarni, a operacyjnie - wzmocnić współpracę wywiadów.
Rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym prezydentem RP.

Agnieszka Kublik: Ale memorandum o zasadach funkcjonowania bazy CIA w Polsce podpisać nie chcieli.

- I nie podpisali. Twierdzili, że u nich to jest zbyt długa procedura. Przyjęli to w formule pro memoria, co nasz wywiad zaakceptował. Uznał, że to gwarantuje, iż zasady tam zapisane zostały przyjęte.

Jakie zasady?

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.12.2014

Miller Palikota nie dogoni

Koalicja z Palikotem jest przesądzona?
- Trudna, ale potrzebna. Teraz jakiś rodzaj współpracy w Sejmie, potem koalicja wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, później w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Trzeba na lewicy budować coś nowego, żeby Polacy wiedzieli, że jeżeli zmęczą się i znudzą tym rządem, to mają do kogo się zwrócić.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2011

Unia powinna być federacją. Kwaśniewski dla "Newsweeka"

Jeżeli Europa ma być rzeczywiście wielkim graczem XXI wieku, musimy dążyć do silniejszej integracji – mówi były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.12.2011

Kwaśniewski do polityków: Bądźmy razem przeciw antysemityzmowi i rasizmowi

Wojciech Więcko: Jak można ocenić incydent w Jedwabnem?
Aleksander Kwaśniewski: To odrażające i oburzające. Wcześniej mieliśmy antysemickie napisy na synagodze w Orli, zniszczenie litewskich pomników w Puńsku, mieliśmy próbę podpalenia Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Na marginesie naszego życia działają grupy ekstremalne, które kierują się motywacjami ewidentnie antysemickimi, rasistowskimi i z tym trzeba walczyć.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.09.2011

Świat bez broni jądrowej. Apel Wałęsy, Mazowieckiego, Kwaśniewskiego

Przeciwnicy rozbrojenia nuklearnego twierdzili, że realizacja tego celu nie jest możliwa, ponieważ nie ma skutecznego systemu kontroli i weryfikacji. Jednak dziś wspólnota międzynarodowa dysponuje właściwymi środkami kontroli.

Tekst jest publikowany w wielu gazetach europejskich za "Project Syndicate"

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.04.2009