Kamień Pomorski

Miasto oszalało, marina otwarta

Tłumy mieszkańców Kamienia przyszły, by w sobotnie przedpołudnie przespacerować się bulwarem wzdłuż kamieńskiej mariny. Słoneczna pogoda, białe żagle na wodzie, energetyczna muzyka na lądzie, którą serwował Maciej Maleńczuk z grupą "Psychodancing".

Tak miasto świętowało największe wydarzenie w swojej nowożytnej historii. - Wiele zostało powiedziane, ale piękna ta marina - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas uroczystości otwarcia nowoczesnej przystani, która jest największą, jaka powstała w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.06.2012

Przerwany sen wieczny - Gdzie człowieczeństwo, kultura, gdzie prawo?

Jak nazwać człowieka, który z najniższych pobudek, bo z chęci zysku, niszczy pozostałości średniowiecznego kościoła? Jak nazwać tego, kto szczątki wielu pokoleń ludzi wywozi na wysypisko? Kim jest ten, który obu tym czynom przydaje cechy nieumyślności, nie dostrzegając w nich znieważenia miejsca spoczynku zmarłych i prochów ludzkich?
W odbiorze cywilizowanej Europy odpowiedź na wszystkie te pytania jest jedna: Polak. Czas wskazać konkretne osoby, które jedną sprawą „Gostyń" nam wszystkim przydały gęby barbarzyńców.
Artefakty z muzealnej półki

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.03.2011

Taki Kamień pamiętają nieliczni

Kamień Pomorski. „Zrujnowane miasto. Kamień Pomorski 1945 – 1966” – to tytuł wystawy, którą będzie można obejrzeć już od najbliżej soboty 5 marca. Tego właśnie dnia w Pałacu Biskupim zaplanowano na godzinę 15 otwarcie ekspozycji. Tego nie można przegapić!

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.03.2011

Moje miasto i ja

Korespondencja własna z Torgelow
Uczniowie dwóch przygranicznych miast partnerskich, niemieckiego Torgelow i polskiego Kamienia Pomorskiego, przygotowali pomysłowy konkurs fotografii czarno-białej na temat swoich rodzinnych miast. Wystawa prac, które wykonali, została otwarta w miniony wtorek w ratuszu w Torgelow. Pod koniec marca zostanie pokazana w Kamieniu Pomorskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.03.2011

Ludzkie szczątki na wysypisku

Kości około 300 osób potraktowane jak śmieci. Poniemiecki cmentarz wywrotkami wywieziono ze wsi Gostyń koło Kamienia Pomorskiego i rozsypano na polach w sąsiedniej gminie. Lokalne władze nie widzą problemu.
- Barbarzyństwo, z takim przypadkiem jeszcze się nie spotkałem - mówi dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie, który teraz zbiera szczątki wyrzucone z hałdami ziemi na dzikim wysypisku.
Posprzątamy i pochowamy
Gostyń to mała wieś niedaleko nadmorskiego Pobierowa. Cmentarz znajdował się przy głównej drodze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.07.2010

Okradał groby niemieckich żołnierzy

Zbezcześcił miejsce spoczynku niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej, konstruował z trotylu bomby, które detonował dla zabawy, do tego handlował trawką. Wpadł, bo pobił swoją konkubinę.

Z tą bardzo nietypową sprawą będzie się musiał zmierzyć Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim, do którego trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko Arturowi J.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.08.2009

Czy ktoś zaprószył ogień w Kamieniu

Nie sześcioro, ale aż trzynaścioro dzieci może być ofiarami pożaru w Kamieniu Pomorskim.

Pożar w hotelu socjalnym w Kamieniu Pomorskim wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Spośród 77 osób, które mogły przebywać w budynku, prawdopodobnie zginęło 21. Prawdopodobnie, bo jeszcze nie wszystkie szczątki udało się zidentyfikować. Nadal nie znany jest los 16-letniej Magdy Skórki, która rzekomo wydostała się z budynku, a później przepadła bez śladu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.04.2009

Niecodzienne znalezisko - Piwnice XVIII-wiecznego browaru Voerkelisua

FUNDAMENTY i piwnice XVIII-wiecznego browaru Voerkelisua odkopano w czasie prac budowlanych prowadzonych w rejonie ul. Kopernika w Kamieniu Pomorskim. Znalezisko nie jest objęte opieką konserwatora, choć ten zastrzegł sobie prawo do oględzin wykopalisk.

– Odsłoniliśmy właśnie kolejny fragment piwnicy – mówi Krzysztof Kordal, właściciel działki, na której dokonano odkrycia. – Teraz czekamy na konserwatora, który obejrzy teren, sporządzi odpowiednią dokumentację i z powrotem zasypiemy to miejsce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.08.2008