Kammin

Przerwany sen wieczny - Gdzie człowieczeństwo, kultura, gdzie prawo?

Jak nazwać człowieka, który z najniższych pobudek, bo z chęci zysku, niszczy pozostałości średniowiecznego kościoła? Jak nazwać tego, kto szczątki wielu pokoleń ludzi wywozi na wysypisko? Kim jest ten, który obu tym czynom przydaje cechy nieumyślności, nie dostrzegając w nich znieważenia miejsca spoczynku zmarłych i prochów ludzkich?
W odbiorze cywilizowanej Europy odpowiedź na wszystkie te pytania jest jedna: Polak. Czas wskazać konkretne osoby, które jedną sprawą „Gostyń" nam wszystkim przydały gęby barbarzyńców.
Artefakty z muzealnej półki

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.03.2011

Ludzkie szczątki na wysypisku

Kości około 300 osób potraktowane jak śmieci. Poniemiecki cmentarz wywrotkami wywieziono ze wsi Gostyń koło Kamienia Pomorskiego i rozsypano na polach w sąsiedniej gminie. Lokalne władze nie widzą problemu.
- Barbarzyństwo, z takim przypadkiem jeszcze się nie spotkałem - mówi dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie, który teraz zbiera szczątki wyrzucone z hałdami ziemi na dzikim wysypisku.
Posprzątamy i pochowamy
Gostyń to mała wieś niedaleko nadmorskiego Pobierowa. Cmentarz znajdował się przy głównej drodze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.07.2010

Czy ktoś zaprószył ogień w Kamieniu

Nie sześcioro, ale aż trzynaścioro dzieci może być ofiarami pożaru w Kamieniu Pomorskim.

Pożar w hotelu socjalnym w Kamieniu Pomorskim wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Spośród 77 osób, które mogły przebywać w budynku, prawdopodobnie zginęło 21. Prawdopodobnie, bo jeszcze nie wszystkie szczątki udało się zidentyfikować. Nadal nie znany jest los 16-letniej Magdy Skórki, która rzekomo wydostała się z budynku, a później przepadła bez śladu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.04.2009