amk

Klub PO oczekuje wyjaśnień od Nowickiej

Klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej oczekuje wyjaśnień od wicemarszałek Wandy Nowickiej w sprawie jej rzekomych powiązań z firmami farmaceutycznymi. Powiedział o tym w Programie Trzecim Polskiego Radia szef klubu PO. Rafał Grupiński podkreślił przy tym, że klub nie rozważa odwołania jej z funkcji wicemarszałka.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.11.2011

Tysiące zmuszonych do małżeństwa

Ponad 3000 żyjących w Niemczech kobiet i dziewcząt zostało zmuszonych w ciągu jednego roku do zawarcia małżeństwa, często pod groźbą przemocy - wynika z raportu, przedstawionego w środę w Berlinie przez niemieckie ministerstwo ds. rodziny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.11.2011

Witamy w domu, Ojcze Święty!

Benedykt XVI rozpoczął oficjalną wizytę w Niemczech. Poza Berlinem odwiedzi Erfurt, Etzelsbach i Fryburg Bryzgowijski.
Na lotnisku Tegel Benedykta powitali w asyście kompanii reprezentacyjnej Bundeswehry prezydent Niemiec Christian Wulff i jego żona, a także kanclerz Angela Merkel i delegacja jej rządu oraz przedstawiciele episkopatu Niemiec. Na cześć gościa oddano serię honorowych salw armatnich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.09.2011

Tysiąc lat polsko-niemieckiej drogi

Nauczyliśmy się razem tworzyć przyszłość naszego kontynentu - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski, który w Berlinie, razem z prezydentem RFN Christianem Wulffem, wziął udział w otwarciu wystawy "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce".

- Tysiąclecie stosunków polsko-niemieckich to długa droga. Dzisiaj poprzez sztukę pokazujemy naszym narodom te niezwykle ważne 1000 lat, w których były i momenty piękne i momenty szczególnie bolesne - powiedział prezydent. Jego zdaniem, warto widzieć historię stosunków polsko-niemieckich poprzez sztukę i kulturę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.09.2011

Apelacja Poczobuta odrzucona

Sąd w Grodnie odrzucił apelację korespondenta "Gazety Wyborczej" i działacza polonijnego Andrzeja Poczobuta, który odwoływał się od wyroku za zniesławienie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.
Sąd utrzymał wcześniejszy wyrok trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.
- Zapadła decyzja polityczna, utrzymano wyrok, nie było żadnej niespodzianki - powiedział Poczobut po rozprawie, trwającej około kwadransa. Wskazał jednocześnie, że będzie mógł ocenić, czym się kierował sąd, dopiero po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.09.2011

Komorowski: Europa pomogła Polsce

Współpraca i integracja pozwalają zbudować lepszą przyszłość ponad podziałami - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas przemówienia na forum Parlamentu Europejskiego.
Podkreślił, że "cena, którą trzeba było zapłacić za pokój opłaciła się jak nigdy w historii". Europa, dla której historia była łaskawsza, pomogła Polsce w integracji - dodał, zaznaczając, że Polacy pamiętają o solidarności tej Europy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.09.2011

Ekskluzywny Trójkąt Weimarski

W ciągu 20 lat istnienia Trójkąta Weimarskiego udało się stworzyć ekskluzywną platformę współpracy politycznej, gospodarczej, społecznej w skali międzynarodowej - stwierdził pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski.
Bartoszewski otworzył międzynarodową konferencję z okazji 20-lecia powstania Trójkąta Weimarskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.09.2011

Merkel potępia podpalaczy

Niemiecka kanclerz Angela Merkel potępiła podpalaczy samochodów, którzy terroryzują Berlin. "Co to za zachowanie, gdy ludzkie życie z zimną krwią naraża się na niebezpieczeństwo" - powiedziała.

Zdaniem kanclerz niemieckie miasta są wprawdzie dalekie od zamieszek, do jakich doszło niedawno w Wielkiej Brytanii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.08.2011

Oskarżył matkę o "pracę przymusową"

W Akwizgranie 11-letni chłopiec zadzwonił na policję skarżąc się na swoją mamę, która rzekomo miała go zmuszać w czasie wakacji do pracy w domu. "Przez cały dzień muszę pracować i w ogóle nie mam czasu wolnego" - narzekał chłopiec dyżurnemu policjantowi, który w poniedziałek odebrał wezwanie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.08.2011

Na kryzys lepsza Merkel niż Sarkozy

Podczas obecnego kryzysu finansowego Francuzi większym zaufaniem darzą kanclerz Niemiec Angelę Merkel niż swojego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek w dzienniku "Le Parisien".
79 proc. Francuzów obawia się kryzysu, a 67 proc. jest zdania, iż wpłynie on bezpośrednio na ich sytuację materialną.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.08.2011