mib

Rozpoczął się lotniczy sezon: Saaby nad Uznamem

Od ubiegłego tygodnia nad miastem co jakiś czas rozchodzi się niski pomruk dużych samolotów. To znak, że na znajdującym się pod Świnoujściem lotnisku w Garz rozpoczął się sezon lotów turystycznych łączących Uznam z sześcioma dużymi miastami Niemiec.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.05.2008

W procesie kapitana „Adler Dania”/ Celnicy w ogniu pytań

Sprzeczności w zeznaniach polskich celników doszukiwali się wczoraj przed sądem w Wolgaście obrońcy niemieckiego kapitana i dwóch przedstawicieli spółki Adler Schiffe. Na przyszły tydzień zapowiedziane są mowy końcowe prokuratury i obrony.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.03.2008

Poszkodowanych wciąż brak/ Apteczkowa afera na niby

Była polsko-niemiecka wojna na mandaty, tylko ofiar wciąż brak. Wczoraj w świnoujskim Urzędzie Miasta nie pojawił się żaden kierowca, który ukarany zostałby przez niemiecką policję za brak apteczki samochodowej. A była dobra okazja dochodzenia swoich praw, bo sprawę przyjechał wyjaśnić szef policji z przygranicznego regionu Niemiec.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.03.2008

Rok pograniczników

Niemal 150 osób zatrzymanych i zajęte mienie o wartości prawie 1,5 miliona złotych – tak w telegraficznym skrócie podsumować można pracę świnoujskich funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W tym roku ich praca bardzo się zmieni, bo straż graniczna musi się dostosować do nowych warunków po zniesieniu kontroli na polsko-niemieckiej granicy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.02.2008

Przejażdżka dla VIP-ów

Na UBB jeszcze poczekamy

Co prawda pierwsze wagoniki kolejki UBB z pasażerami wjechały w miniony piątek do Świnoujścia, ale wciąż nie wiadomo, kiedy skorzystać z nich będą mogli mieszkańcy Uznamu i odpoczywający tu turyści. Piątkowa przejażdżka zorganizowana została specjalnie dla premiera landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Haralda Ringstorffa i marszałka województwa zachodniopomorskiego Norberta Obryckiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.02.2008

Szlak Feiningera

Po obu stronach granicy

W ŚWIECIE był ceniony za swoje obrazy i grafiki, naziści uznali jego sztukę za zdegenerowaną. Na Uznamie powstanie turystyczny szlak rowerowy śladami Lyonela Feiningera, amerykańskiego artysty niemieckiego pochodzenia, który na początku ubiegłego stulecia był na wyspie częstym gościem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.02.2008

Okrojony tunel

Nie 85, a tylko 51 procent pieniędzy na budowę stałego połączenia w Świnoujściu pochodzić ma z unijnej dotacji. W nadmorskim mieście fakt ten przez lokalnych polityków komentowany jest bardzo różnie. Jedni twierdzą, że nic istotnego się nie wydarzyło, drudzy widzą w decyzji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego poważne zagrożenie dla wyczekiwanej od dziesiątków lat inwestycji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.02.2008

Tymczasowo przez granicę

Na kilka tygodni przed otwarciem granicy dla samochodów miasto uporało się z remontem ulicy wiodącej do przejścia granicznego Świnoujście-Garz. Niestety, za przejściem jest jeszcze odcinek zniszczonej drogi, na którego modernizację pieniędzy nie ma.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.11.2007