Roman Daszczyński

Żyjemy w cieniu tamtej wojny

Na jakie pamiątki liczycie najbardziej?
- Szczególnie zależy nam na przedmiotach, które wiążą się z jakąś indywidualną historią. Najbardziej poruszające spośród tych, które do nas trafiły, są na razie przedmioty wykonane przez więźniów obozów koncentracyjnych. Czasem to małe dzieła sztuki, rodzaj rzeźb, kompozycji. Wykonane na przykład ze... szczoteczki do zębów.
W tym muzeum tragizm wojny ma być pokazany z perspektywy cywilów, szeregowych żołnierzy, kobiet, dzieci?

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.10.2011

Kerski - Polak z wyboru, ale obcy

W prywatnych rozmowach można usłyszeć: - Kerski? No dobrze, ale co on ma wspólnego z dokonaniami "Solidarności"? Lis do udziału w rywalizacji jednak nie przystąpił, bo nie spełniał warunków konkursu, którymi były m.in. wyższe wykształcenie, biegła znajomość angielskiego oraz pięcioletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Prezydent Adamowicz: Nie sądzę, by warunki konkursu były specjalnie "wyśrubowane". Emocje wzbudziły dwa z nich - "wykształcenie wyższe" i "znajomość (biegła w mowie i piśmie) co najmniej jednego języka obcego".
Veröffenlichung/ data publikacji: 21.03.2011

Immunitet chroni państwo

Przed polskimi sądami nie można dochodzić odszkodowań od obcego państwa za krzywdy wynikające z działań wojennych - orzekł wczoraj Sąd Najwyższy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.10.2010

Dla Polski bohater. Dla IPN esbek

Adam Hodysz, b. kapitan gdańskiej Służby Bezpieczeństwa, to postać legendarna. Od końca lat 70. z własnej inicjatywy współpracował z opozycją, a potem z "S". Regularnie przekazywał informacje o agenturze w trójmiejskiej opozycji, ostrzegał przed rewizjami i zatrzymaniami, informował o śledztwach. Wpadł jesienią 1984 r. Został skazany na sześć lat więzienia. - "Solidarność" podziwia i dziękuje panu - mówił w grudniu 1988 r. Lech Wałęsa, gdy Hodysz opuszczał celę zwolniony dzięki staraniom Episkopatu i "S".

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.05.2009