Elżbieta Lipińska

Obudzili miasto z nudy - Wojna jak prawdziwa

Ostrzały artyleryjskie, barykady, trupy niemieckich i radzieckich żołnierzy na ulicy Wolności i w parku Moniuszki sprawiły, że mieszkańcy Choszczna przenieśli się w atmosferę działań wojennych roku 1945. Wtedy, w lutym, zdobywano lub – jak kto woli – wyzwalano Arnswalde.
Inscenizacja historyczna nosiła tytuł „Kierunek Choszczno”. W scenerię działań z 23 lutego 1945 r. wprowadził publiczność historyk Piotr Brzeziński. Żołnierze niemieccy i radzieccy, stoczyli ze sobą zacięty bój. Potem zgodnie złożyli wieńce przy pomniku w parku Moniuszki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.03.2011

Rusza polsko-niemiecka Templariada

Chwarszczany. Turnieje rycerskie, inscenizacja bitwy, koncerty muzyki dawnej – te i inne atrakcje czekają w Chwarszczanach (gmina Boleszkowice), gdzie w piątek (20.08.br) rozpoczyna się Polsko-Niemiecki Festiwal Kultury Tradycyjnej „Templariada 2010”. Wśród zaproszonych gości są delegacje z Niemiec i Litwy, które zaprezentują dawne obyczaje templariuszy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.08.2010

Organy od Niemców - Muzyka połączyła narody

DAWNY mieszkaniec Recza – Hermann Kreutz – ufundował organy dla miejscowej parafii. Instrument został przywieziony z Gütersloh, miasta położonego w Nadrenii Północnej Westfalii w Niemczech.

– Profesor Kreutz jest założycielem i dyrygentem bardzo znanego Chóru Kameralnego z Münster. Jego ojciec – Ernst Kreutz to historyczna postać naszego miasta – był kiedyś pastorem ewangelickim w tutejszym kościele – mówi Wiesław Łoński, dyrektor domu kultury w Reczu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.12.2009

Niemcy i Polacy razem - Katastrofa im się udała

ZAPLANOWANA katastrofa kolejowa w Choszcznie, udała się znakomicie. Polsko-niemieckie ćwiczenia przeprowadzono w obiekcie lokomotywowni PKP.

Scenariusz obejmował wybuch gazu w budynku, zawalenie konstrukcji i uwięzienie osób wewnątrz. W ćwiczeniach wzięli udział choszczeńscy strażacy, policjanci i pogotowie ratunkowe oraz przedstawiciele Niemieckiego Czerwonego Krzyża.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.06.2009