Zdzisław Krasnodębski

Nadzwyczaj śmiały krok

Niechęć do uznania mniejszości polskiej jest wyrazem silnej świadomości narodowej Niemców czy wręcz nacjonalizmu, który mimo całego liberalizmu, praworządności i europejskości RFN istnieje i trwa, podobnie jak we Francji czy w Wielkiej Brytanii – uważa filozof społeczny. Alleluja! Alleluja! – chciałoby się zakrzyknąć.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.06.2011

Znikająca strona - autocenzura w niemieckich mediach

We „Frankfurter Allgemeine Zeitung” opublikowano tekst pokazujący salonowe związki między niemieckimi politykami, przedsiębiorcami, prawnikami i ludźmi show-biznesu. Szybko jednak wykasowano go z internetowego wydania gazety – pisze filozof społeczny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.08.2010

Brońmy demokracji

Niemiecki dziennik alarmuje: obóz rządzący skupia w swym ręku całość władzy, naruszając zasadę jej podziału. Krajem, o którym mowa, są Węgry – pisze filozof społeczny

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.08.2010

Dlaczego nie będę głosował na...

Tomasz Wołek: Kaczyński to siewca konfliktów. Zdzisław Krasnodębski: Komorowski to Polska pokorna. Publicyści o swych wyborach negatywnych
Tomasz Wołek: Nie będę głosował na Jarosława Kaczyńskiego. Z wszystkich możliwych powodów. Zanim wszakże je wyłuszczę, spróbuję "oczyścić teren". Nie żywię do Kaczyńskiego niechęci osobistej. ...

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.05.2010

Już nie przeszkadza

Od paru lat spadały na nas wyzwiska – na tych wszystkich, którzy nie chcieli przyłączyć się do chóru wylewających pomyje na głowę Prezydenta, przystąpić do walki z kaczyzmem, dołączyć się do zbożnego czynu dożynania watah. Tak jakby nie było o wiele łatwiej płynąć z głównym nurtem, pisać do „GW” i odcinać kupony od poglądów wytartych w powszechnym obrocie. Nie, wcale się nie skarżę. Te obelgi były zaszczytem. Dzisiaj wiem, że są największym zaszczytem, jaki mnie spotkał w życiu.

Grubej kreski nie będzie

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.04.2010

Niemieckie mity i uprzedzenia

Celem polityki niemieckiej jest jednocześnie utrzymanie tożsamości mniejszości niemieckiej w Polsce i asymilacja mniejszości polskiej w Niemczech – pisze filozof społeczny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.03.2010

Bezprawie pozostaje bezprawiem

Polsko-niemiecki spór o przeszłość nie został wywołany tylko przez demoniczną przewodniczącą Związku Wypędzonych, ale wynika z głębokich przemian świadomościowych i politycznych w Niemczech.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.01.2010

Merkel wyciągnęła rękę do Steinbach

Sobotnie wystąpienie kanclerz Angeli Merkel na zjeździe wypędzonych było znaczące. Pani kanclerz wyraźnie dała do zrozumienia, że jej celem jest poprawa stosunków ze środowiskiem wypędzonych i z samą Eriką Steinbach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.08.2009

Niemcy traktują swoją konstytucję poważnie

Nie ma znaczenia, jaki procent praw pochodzi z Unii: 70 procent czy 120 procent, gdyż mają one moc obowiązującą w Republice Federalnej tylko dlatego, że to reprezentanci niemieckiego narodu uznają te prawa – pisze filozof społeczny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.07.2009

Zbrodniczy koniec pewnego romansu

Artykuł „Der Spiegel” o europejskich pomocnikach Hitlera opublikowany w związku ze sprawą Iwana Demjaniuka wywołał w Polsce poruszenie. Przeceniono jego znaczenie, choć nie sposób przecenić tendencji, w którą się on wpisuje.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.06.2009