Jacek Kuroń

Jak Kuroń gubił pogoń

Ten film to ciekawy przyczynek do polskiej historii lat 80. Amatorskie nagrania wideo dokumentują kulisy działalności antykomunistycznego podziemia. Do zebrania materiałów z lat 1982 – 1987 przystąpił Jacek Petrycki, znany i ceniony operator. Nagrania były gromadzone przez nieformalną grupę, której członkami byli także Bohdan Kosiński i Marcel Łoziński.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.12.2011

''Anatomia buntu'' Andrzeja Friszke najlepszą książką historyczną roku

- Myślę, że Kazimierz Moczarski, patron naszej nagrody byłby zadowolony z decyzji podjętej przez jury - mówił prof. Henryk Samsonowicz w laudacji wygłoszonej na cześć prof. Andrzeja Friszke. Książka prof. Friszke "Anatomia buntu" zwyciężyła w tegorocznym konkursie o Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.11.2011

Po prostu piękna historia

Andrzej Friszke, "Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności", Znak, Kraków 2011. „Współpraca”, „zaufanie”, „przyjaźń” to także słowa klucze, które pozwalają zrozumieć historię Komitetu Obrony Robotników. Opowiada ją prof. Andrzej Friszke w kolejnym po „Anatomii buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi” (2010) monumentalnym tomie - „Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza »Solidarności «”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.10.2011

Jacek Kuroń został patronem parku w Kazimierzu Górniczym

- Jacek bardzo by się ucieszył, że park nosi jego imię, bo to miejsce, gdzie ludzie ze sobą rozmawiają i się łączą, a Jacek potrafił łączyć ludzi - mówił były premier Tadeusz Mazowiecki, który dość niespodziewanie przyjechał w sobotę do Sosnowca, gdzie razem z Andrzejem Kuroniem odsłonił pamiątkową tablicę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.09.2011

Pokerowa gra o Jacka Kuronia

W Sosnowcu mówi się już głośno, że używając Jacka Kuronia, PiS sprytnie zaszachował za jednym zamachem i PO, i SLD - pisze Witold Gałązka. Tkaczyk to niespokojna dusza, górnik na rencie, artysta amator, który często krytykuje urzędników za bezduszne traktowanie prostych mieszkańców sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz. Od śmierci Jacka Kuronia przed sześcioma laty Tkaczyk marzy, by upamiętnić swego bohatera - widzi w nim ostatniego z polityków, którzy potrafili szczerze pochylić się nad biedą i po ludzku rozmawiali z robotnikami.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.08.2011

Życie codzienne w mieszkaniu Jacka Kuronia

Telefon 39 39 64 był najbardziej znanym prywatnym numerem w PRL-u. Znali go studenci, robotnicy, opozycjoniści, wszyscy, którzy czytali niecenzurowane wydawnictwa i w ogóle "knuli" w latach między protestami robotniczymi Czerwca '76 a powstaniem "Solidarności". Pod ten numer dzwonili, kiedy coś się działo. Ten numer wykrzykiwali, gdy zatrzymywano ich na ulicy, w nadziei, że jakiś przechodzień przekaże wiadomość: "39 39 64. Zawiadomić Jacka Kuronia, że zatrzymano (tu nazwisko). 39 39 64".

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.06.2011

Gajka i Jacek - wieczna miłość

Ich miłość była niezwykła - tak o związku Grażyny i Jacka Kuroniów mówiły osoby, które przyszły na spotkanie autorskie dotyczące książki "Gajka i Jacek Kuroniowie" autorstwa Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin.
Grażyna Kuroń zmarła w 1982 roku na zwłóknienie płuc. Umarła w szpitalu kilka miesięcy po tym jak została zwolniona z internowania. W czasie gdy leżała w szpitalu, Jacek Kuroń przebywał w ośrodku odosobnienia. Widział się z żoną dzień przed jej śmiercią.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.03.2011

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą Jacka Kuronia

Rodzina, przyjaciele, politycy i liczni warszawiacy wzięli w poniedziałek udział w odsłonięciu na warszawskim Żoliborzu tablicy upamiętniającej Jacka Kuronia. Decyzję o uczynieniu Kuronia patronem jednego z żoliborskich placów stołeczni radni podjęli w marcu.
Zmarły w 2004 r. Jacek Kuroń był, w powszechnej opinii, jednym z najpopularniejszych polskich polityków. Mieszkał na Żoliborzu, w niedalekiej odległości od placu, który obecnie nosi jego imię.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.10.2010

Jacek, przyjaciel słabszych

Sytuacja mniejszości narodowych w Polsce i stosunki polsko-ukraińskie to słabo znana sfera aktywności politycznej Jacka Kuronia. Niesłusznie. Dobrze więc, że wybór jego wystąpień, artykułów i wywiadów na ten temat przyniósł m.in. przygotowany przez Izę Chruślińską czwarty z wydanych przez Krytykę Polityczną tom jego pism - "Nadzieja i rozczarowanie. Pisma polityczne 1989-2004".

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.08.2010

Jak pisać o najnowszej historii. Kto walczył z PRL-em

Rzadko się zdarza, by dzieło naukowe liczące prawie tysiąc stron budziło tak szeroki publiczny oddźwięk i emocjonalne debaty w wysokonakładowej prasie i programach telewizyjnych. W tym przypadku jednak chodzi o portret zbiorowy środowiska, które odegrało wielką rolę w kontestacji PRL-u oraz tworzeniu III RP i do dziś jest jedną ze stron w najważniejszych sporach politycznych i ideowych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.06.2010