pmaj

Więzienie za propagowanie faszyzmu

Na pół roku więzienia bez zawieszenia skazał Sąd Rejonowy w Sokółce jednego z pięciu oskarżonych o propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści. Pozostałych oskarżonych sąd skazał na kary ograniczenia wolności, którymi będą prace społeczne. Wyrok nie jest prawomocny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2012

Lewacy liczą, że Niemcy przyjadą

Policja nie ma informacji o przyjeździe do Polski antyfaszystów z Niemiec - zapewnił komendant główny policji. Jednak niektórzy niemieccy działacze deklarują przybycie. Hanna Kubicka z "Porozumienia 11 listopada", które w ubiegłych latach organizowało blokady prawicowego "Marszu Niepodległości", powiedziała, że w najbliższą sobotę niemiecka skrajnie prawicowa partia NPD organizuje marsz we Frankfurcie nad Odrą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2012

Wyroki w zawieszeniu dla Niemców z Antify

Pięcioro obywateli Niemiec z ruchu Antifa zostało skazanych na kary od 6 do 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Sprawa dotyczyła wydarzeń z 11 listopada.
Sąd uznał winę pięciorga oskarżonych o udział w zbiegowisku, którego uczestnicy mieli dopuścić się zamachu na funkcjonariusza policji. Jednego z oskarżonych skazał też za uderzenie policjanta drewnianym przedmiotem; pozostałym nie przypisał konkretnych czynów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2011

Konflikt interesów? Wiceminister odwołany

Fronczak był wiceministrem zdrowia od 2007 roku. Był odpowiedzialny m.in. za politykę lekową, w tym wdrażanie przepisów ustawy refundacyjnej. Zajmował się także przepisami dotyczącymi eliminacji dopalaczy. W MZ pracował z nominacji PSL.
"Rzeczpospolita" ujawniła, że wiceminister Fronczak, nadzorujący rynek leków, od siedmiu lat zasiada w zarządzie łódzkiej Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczki, wspieranej przez koncerny farmaceutyczne. Nieoficjalnie wiadomo, że sprawę analizuje obecnie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.12.2011

Wałęsa: Na tym świecie nie rozliczymy zbrodni z PRL

Lech Wałęsa zeznawał jako świadek na procesie w sprawie masakry robotników Wybrzeża w 1970 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.12.2011

Prezydent: Zabrakło dyskusji przed wystąpieniem Sikorskiego

- Ja bym z tego wyciągał prosty wniosek, że to - według mnie - ważne wystąpienie ministra Sikorskiego, zawierające bardzo istotne treści i bardzo potrzebne propozycje do dyskusji (...), warto poprzedzać debatą w kraju, wtedy nie będzie aż tak dużych emocji i pewnie większa korzyść z punktu widzenia kształtowania także polskiej gotowości do dyskutowania (...) - powiedział prezydent.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.11.2011

"Palikot jest impotentem". Manifestacja ONR

Marsz Równości przebiegał bez poważniejszych incydentów, choć grupy przeciwników wielokrotnie próbowały go zakłócić m.in. wykrzykując obraźliwe hasła. Maszerujących i przeciwników oddzielała od siebie policja.
Uczestników marszu na całej jego trasie otaczał policyjny kordon, wydarzenie zabezpieczali policjanci z psami i policja konna. Funkcjonariusze oddzielali od maszerujących osoby, które próbowały zakłócić manifestację m.in. wykrzykując obraźliwe hasła. Odpalono kilka petard. Policja wylegitymowała kilkadziesiąt osób.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.11.2011

W Niemczech czekają na powrót drachmy

Niemiecki koncern turystyczny TUI zażądał od greckich hotelarzy podpisania nowych umów, które regulowałyby wzajemne rozliczenia w wypadku opuszczenia przez Grecję strefy euroW piśmie, wysłanym do właścicieli greckich hoteli, niemiecka spółka domaga się, aby w przypadku, gdy euro przestanie być walutą Grecji, TUI miała prawo do dokonania opłat w nowej walucie według pierwszego kursu wymiany ustalonego przez rząd.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.11.2011

Nowicka: Nie możemy świętować legalizacji aborcji

Wanda Nowicka, która z list Ruchu Palikota dostała się do Sejmu, podsumowuje działalność Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, której szefuje.
Dziś w Warszawie odbędzie się uroczysty jubileusz organizacji. - To, że obchodzimy 20-lecie Federacji, nie oznacza, że mamy dużo powodów do świętowania. Nie udało nam się w ciągu 20 lat osiągnąć naszego podstawowego celu, czyli zliberalizować restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej - podkreśliła szefowa Federacji Wanda Nowicka.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.10.2011

Niemcy usuną agentów Stasi z archiwów bezpieki

Pracownicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa w dawnej NRD stracą pracę w urzędzie do spraw akt Stasi. Ich obecność w tej instytucji to "policzek wymierzony ofiarom reżimu" - uważa nowy szef urzędu. Frakcje parlamentarne chadecko-liberalnej koalicji przygotowały projekt nowelizacji ustawy o aktach Stasi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.09.2011