Ewa Siedlecka

NIK wykrył gender. Kobiety zarabiają mniej, bo wybierają inne studia

To nie dyskryminacja przez pracodawcę. To gender decyduje, że w instytucjach państwowych kobiety zarabiają o blisko 11 proc. mniej od mężczyzn.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.02.2014

Jak się czują w Polsce homoseksualiści? Dyskryminowani

Kampania przeciw Homofobii i stowarzyszenie Lambda przepytały ponad 11 tys. osób homo- i biseksualnych. Głównie przez internet; stąd ludzi powyżej 50. roku życia było tylko 2 proc. Badania na tak dużej grupie osób nieheteroseksualnych dotąd nie było.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.12.2012

Ośrodki dla cudzoziemców nie mogą być więzieniami

Nielegalni migranci to nie przestępcy, więc ośrodki, w których przebywają nie powinny być jak więzienia. Fundacja Helsińska i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej wizytowały ośrodki - wszystkie sześć istniejących - wspólnie z MSW. Resort ma przedstawić raport do końca grudnia. Organizacje swój przedstawiły we wtorek.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.12.2012

Pracodawcy podsłuchują i podglądają pracowników. Rodzice szpiegują dzieci.

Pracodawcy nie tylko podsłuchują i podglądają pracowników, ale wyposażają potajemnie ich komputery i telefony w urządzenia szpiegujące. Rodzice robią to dzieciom, a małżonkowie czy biznesmeni - sobie nawzajem.
Urządzenia szpiegowskie rodem z filmów o Bondzie są coraz tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Kupujemy więc mirokamery w guziku, breloczku, misiu czy długopisie, dyktafony w pilocie samochodowym czy budziku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2012

Cudzoziemcy: Polska jest dla nas piekłem i więzieniem

W ośrodkach dla nielegalnych imigrantów jest rygor więzienny. Takie jest prawo. Ale - jak mówi "Gazecie Wyborczej" rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz - w ośrodkach strzeżonych nie powinny przebywać dzieci. A przebywają. Żyją za kratami, mają po godzinie spaceru dziennie, nie mają zabawek, nie chodzą do szkoły. I tak miesiącami

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.10.2012

Kamery podglądają nas w autobusie, biurze, sklepie, przedszkolu. Zgadzasz się na to?

Kamery podglądają nas na ulicy, w autobusie, biurze, sklepie, przedszkolu. Najczęściej o tym nie wiemy. Nie ma w Polsce prawa, które regulowałoby, kto, gdzie i po co może umieścić podgląd, czy wolno nagrywać to, co widzi kamera i co można z tym nagraniem robić.
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewórowski zagroził w czwartek na konferencji o monitoringu, urządzonej w biurze RPO, że jeśli nie doczeka z się z MSW choćby założeń uregulowania monitoringu, to od stycznia rozpocznie kontrolę w budynku MSW.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.10.2012

Matki gejów i lesbijek: nienawiść zabija, prawo nie broni.

"To niedopuszczalne, by były gorzej traktowane niż grupy, które się przed takimi przestępstwami chroni. Żądamy równych praw!" - głosi ich apel odczytany podczas konferencji zorganizowanej przez Kampanię przeciw Homofobii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.09.2012

Co zrobić z mową nienawiści.

Tygodnik Powszechny" zainicjował apel przeciw mowie nienawiści w internecie: "Wszyscy tkwimy w tym szambie - język nienawiści wylewa się bezkarnie zewsząd. Apelujemy do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina i Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta o jak najszybsze podjęcie działań, a także - jeśli to konieczne - inicjatyw ustawodawczych, które położą kres poczuciu całkowitej bezkarności czy wręcz przyzwolenia ze strony instytucji państwa na to, by w polskim internecie posługiwano się językiem nienawiści rasowej i wyznaniowej, oszczerstw i pomówień".

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.08.2012

Wolność zgromadzeń ograniczona. Senat złagodził pomysły prezydenta.

Mimo poprawek ostał się kluczowy przepis: możliwość zakazania zgromadzenia, które miałoby się odbyć w tym samym miejscu i czasie lub na trasie innego zgromadzenia. Władze samorządowe mają swobodę uznania, czy odbycie się tych zgromadzeń obok siebie zagraża "życiu, zdrowiu lub mieniu w wielkich rozmiarach". I czy mogą je od siebie skutecznie oddzielić. Prezydent Bronisław Komorowski wniósł ustawę tuż po zamieszkach 11 listopada właśnie po to, by uniemożliwiać kontrdemonstracje.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.07.2012

Lubuscy posłowie nie chcą rozmawiać o związkach gejów i lesbijek

Wszyscy lubuscy parlamentarzyści PO, PSL i PiS głosowali przeciw dyskusji o związkach partnerskich w Sejmie. Wyłamali się Bogusław Wontor z SLD i Maciej Mroczek z RP. - Cieszę się, że Platforma się przebudziła i razem głosowaliśmy przeciw związkom - komentuje poseł PiS Jerzy Materna. - Ale ja wcale nie jestem przeciw związkom partnerskim - zaznacza posłanka PO Bożenna Bukiewicz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.07.2012