Piotr Żytnicki

Protestowali dla Ukrainy, policja stawia im zarzuty

Gdańska policja oskarża uczestnika manifestacji przed ukraińskim konsulatem. Wbrew Trybunałowi Konstytucyjnemu, który w karaniu za zwoływanie pokojowych manifestacji widzi ograniczanie wolności.

Podchodzą do Useinova policjanci. - Pan jest organizatorem? - pytają.

- Nie czuję się nim. Przyszedłem tu w geście solidarności jak pozostali - odpowiada.

Policjanci proszą o dokumenty. - Proszę się nie martwić, musimy tylko napisać raport, żadnych konsekwencji nie będzie - zapewniają.

Useinov jedzie na święta na Ukrainę. Gdy wraca do Gdańska, dowiaduje się, że szukała go policja, zostawiła wezwanie. Idzie do komisariatu we wtorek i dowiaduje się, że jest podejrzany o złamanie art. 52 kodeksu wykroczeń: "Zwołanie zgromadzenia bez wymaganego zawiadomienia". Grozi za to grzywna, a nawet dwa tygodnie aresztu.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,15321185,Protestowali_dla_Ukrainy__policja_st...

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.01.2014

Po decyzji Gowina: rewolucja w trzynastu sądach w Wielkopolsce

Trzynaście sądów w Wielkopolsce stanie się wydziałami zamiejscowymi sądów z sąsiednich powiatów. - Skutkiem zmian będzie utrudnienie mieszkańcom dostępu do wymiaru sprawiedliwości - uważają sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Rozporządzenie o przekształceniu 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe podpisał minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. W Wielkopolsce dotyczyć będzie trzynastu sądów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.10.2012

Z bronią maszynową na anarchistów.

Policjanci siłą odbili poznańską kamienicę, w której anarchiści chcieli otworzyć nowy squat.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.08.2012

Strzał w prokuraturze. Wojskowi kontra cywile

Zastępca szefa wojskowej prokuratury w Poznaniu strzelił wczoraj do siebie. W tle konflikt pomiędzy prokuraturą wojskową a cywilną. W najnowszej historii wymiaru sprawiedliwości nie było takiego zdarzenia. Pułkownik Mikołaj Przybył strzelił do siebie w sali, z której wcześniej wyprosił dziennikarzy, ale pozwolił, by zostały w niej włączone kamery.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.01.2012

Sąd: Anarchista też człowiek. Policja nie może go kopać

Byli bici i wyzywani, przetrzymywani w komisariacie. Anarchiści z Poznania dostaną odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności. Poznańska policja toczy z anarchistami nieustanną walkę. Spisuje ich, gdy na dworcu rozdają jedzenie bezdomnym, robi naloty na słynny poznański skłot Rozbrat, stawia zarzuty za pokojowe protesty w obronie lokatorów kamienic.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.01.2012

Ile wolności dla anarchistów?

Dwa miesiące temu z kamienicy przy ul. Dąbrowskiego eksmitowano Katarzynę i Ryszarda Jenczów. Małżeństwo zalegało z czynszem, bo kobieta jest ciężko chora, a mąż opiekuje się nią i nie może pracować. Jenczowie prosili miasto o przyznanie lokalu socjalnego, lecz urzędnicy odmawiali. Gdy trwała eksmisja, anarchiści uderzali w bębny, gwizdali i skandowali "eksmisje stop". Było spokojnie.
Po miesiącu policja postawiła jednak zarzuty dwójce anarchistów - za przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu. Grozi za to 14 dni aresztu, ograniczenie wolności lub grzywna do 5 tys. zł.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.12.2011

Policja: Zabronić pikiety ONR. Miasto: Nie

Poznańska policja wyciąga cytaty z internetu: "Wystawimy taką ekipę jak w Warszawie, zmieciemy lewarów z powierzchni ziemi". I domaga się delegalizacji sobotniej pikiety Obozu Narodowo-Radykalnego. Miasto jednak odmawia.
Pikieta ONR, organizowana pod hasłem obrony tradycyjnej rodziny, ma się odbyć raptem kilkanaście metrów od miejsca zbiórki uczestników Marszu Równości. Obie grupy oddzielać będzie tylko wąska ul. Wieniawskiego. Rozpoczynająca się o godz. 13 pikieta ONR ma trwać pół godziny. Tyle że marsz ruszy o godz. 13.30.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.11.2011

Mobilizacja przed Marszem Równości. Grozi nam powtórka z Warszawy?

Szczelnym kordonem oddzieli policja sobotni Marsz Równości i pikietę jego przeciwników z ONR. - Nie dopuścimy do powtórki z Warszawy - zapowiadają policjanci, ale w gotowości czekać będą armatki wodne i jeźdźcy na koniach.
W zgłoszeniu ONR podaje, że w pikiecie będzie uczestniczyć 300 osób. Tyle samo ma przejść w Marszu Równości. - Akurat ich zachowania się nie obawiamy - mówi nam jeden z oficerów wielkopolskiej policji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.11.2011

Sąd: Sterylizacja bez pytania usprawiedliwiona

Jest lekko upośledzona, nie zna się na antykoncepcji, była w ciąży już dziewięć razy i znów by w nią zaszła - to stwierdzenia sądu w Szamotułach, który umorzył sprawę wytoczoną przez kobietę wysterylizowaną bez jej zgody.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.09.2011

Rano zatrzymano 21 kiboli. Znów zamknięty stadion Lecha?

We wtorek o świcie policjanci weszli do mieszkań 11 kiboli Lecha Poznań, którzy demolowali tydzień temu stadion w Bydgoszczy - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Zatrzymano też 10 kiboli Legii Warszawa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.05.2011