Wojciech Wybranowski

PiS upomina się o polską mniejszość

Medialna burza po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego podczas spotkania z wyborcami w Opolu. Propozycja PiS, by mniejszość niemiecka w Polsce cieszyła się takimi samymi przywilejami, jakie przypadają mniejszości polskiej w Niemczech, wywołała kontrowersje. Taki postulat PiS zamierza wprowadzić w życie po wygranych wyborach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2012

11 listopada nie połączy Polaków

Niepodległość razem, ale coraz bardziej osobno. Niedzielna rocznica odzyskania niepodległości upłynie pod znakiem demonstracji odzwierciedlających coraz ostrzejsze podziały w społeczeństwie.
Prezydent Bronisław Komorowski, który organizuje marsz „Razem dla Niepodległej", deklarował, że to inicjatywa, która ma połączyć Polaków we wspólnym świętowaniu. Ale prezydentowi nie udało się zjednoczyć Polaków.
Podziały wśród Polaków są coraz bardziej widoczne. Nic więc dziwnego, że święto wolą obchodzić we własnym gronie politycznym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.11.2012

Kontrowersyjne zaduszki pod ZUS

Internauci organizują dziś ogólnopolski happening przeciw Zakładowi. Ale jego forma budzi wątpliwości także tych, którym z ZUS najbardziej nie po drodze.
Przerost biurokracji, nadużywanie uprawnień, urzędnicza niekompetencja, marnotrawienie środków obywateli – lista zarzutów wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest długa i niezmienna mimo zmieniających się rządów.
Na Facebooku powstało nawet specjalne wydarzenie „W święto zmarłych zapalę znicz ZUS-owi".

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.11.2012

Politycy już zapomnieli o młodych

W kampanii politycy prześcigali się w zapewnieniach, że poprawią sytuację młodych ludzi. Ale po wyborach nie słychać już takich deklaracji.
– Młodzi mogą się czuć oszukani, bo już się nie mówi o propozycjach dla nich i rozwiązaniu ich problemów. Priorytetem stał się kryzys i sytuacja w UE – mówi dr Marzena Cichosz, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2011

Opozycjoniści krytykują marsz PiS

To niszczenie pamięci o ofiarach komunizmu – mówi o inicjatywie część działaczy opozycji z czasów PRL. Nawet 30. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego nie połączy skonfliktowanej polskiej prawicy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.12.2011

„Krytyka” w ogniu krytyki

Politycy chcą wiedzieć, czy lewicowa „Krytyka Polityczna” wspierała bojówkarzy z niemieckiej Antify. Policja zastanawia się, skąd bojówkarze z niemieckiej Antify, którzy 11 listopada, uzbrojeni m.in. w pałki, napadli na członków grupy rekonstrukcji historycznej, wzięli niebezpieczny sprzęt. Funkcjonariusze nie znaleźli go bowiem w autokarach, którymi przyjechali do Warszawy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.11.2011

Antifa chce zamieszek

Do rozbijania szyku policji idealnie nadają się koktajle Mołotowa – tak instruują się anarchiści. Protesty środowisk lewicowych przeciwko Marszowi Niepodległości mają dwa oblicza. Podczas gdy część kontrmanifestantów zaprasza do zabaw, inne organizacje z Koalicji Porozumienie 11 listopada nawołują do "fizycznego" zatrzymania marszu organizowanego przez środowiska prawicowe i konserwatywne.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.11.2011

Będzie śledztwo za „Polaczki - gówniany naród"

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez autorów utworu „Polacken Tango" i rozpowszechniające go serwisy - dowiedziała się „Rz". "Niemiecka armia wkroczy do Wrocławia, zajmie też Malbork. Polska flota zostanie zatopiona pod Gdańskiem, a „Wschodnie Niemcy wrócą do Ojczyzny" - śpiewa w utworze „Polacken Tango" popularna w kręgach neonazistów niemiecka grupa Landser (obecnie używająca nazwy Lunikoff). Niemieccy naziści nazywają też Polaków "Polaczkami" i śpiewają, że nienawidzą tego "gównianego narodu".

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.06.2011

Zły rząd, Rosja i Niemcy

Zagrożona demokracja, słabe media – partia Kaczyńskiego wraca do twardej retoryki z 2007 r. – Jeśli PiS wygra wybory, to Polska przestanie być państwem klientystycznym wobec Rosji i Niemiec – zapowiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS. – Nad Polską znów powiewać będzie biało-czerwona flaga – przekonywał podczas konwencji, na której jego partia przedstawiła swój program wyborczy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.06.2011

Kościół: "Nie" dla piwa na stadionach

Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zaapelował do rządu i parlamentarzystów o zablokowanie ustawy wprowadzającej sprzedaż piwa na stadionach. - Jeżeli chcemy mieć bezpieczne stadiony to trzeba wyeliminować czynniki, które bezpieczeństwu zagrażają. Alkohol, który tak łatwo pobudza agresję jest jednym z tych najważniejszych- .- mówi „Rz" ks. kanonik Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.06.2011